Sukces odbudowy raf koralowych. Zabrzmiała orkiestra podwodnych dźwięków

Uderzenia, piski, pomruki i syreny to kilka z wielu dźwięków świadczących o sukcesie projektu odbudowy rafy koralowej.

Jednym z największych zagrożeń dla raf koralowych są zmiany klimatu.
Jednym z największych zagrożeń dla raf koralowych są zmiany klimatu. Renata i Marek KosinscyAgencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Tysiące metrów kwadratowych koralowców jest hodowanych na zniszczonych rafach w Indonezji. Zniszczonych raf jest na świecie niestety coraz więcej. Badanie przeprowadzone przez Global Coral Reef Monitoring Network (GCRMN) wykazało, że w latach w latach 2009-2018 bezpowrotnie zniknęło 14 proc. raf koralowych na świecie. Łącznie miały powierzchnię 11,7 tys. km kwadratowych.

Zdaniem autorów raportu koralowce stają w obliczu wymarcia z powodu wzrostu temperatury mórz i oceanów. Raport powstał na podstawie danych obejmujących 40 lat, 73 kraje i 12 tys. lokalizacji. Najszybciej koralowce umierają u wybrzeży południowej oraz wschodniej Azji, oraz Australii, a także w wodach Zatoki Omańskiej.

Dlatego więc podejmowanie wysiłków, jeśli chodzi o odbudowę koralowców, jest bardzo istotne, ale wcześniej nie było jasne, czy te odbudowane koralowce ożywią cały ekosystem. Teraz nowe badania, prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter i Uniwersytetu w Bristolu, wykazały, że na odnowionych rafach można usłyszeć zdrowe, zróżnicowane dźwięki.

W rafie koralowej jak w lesie - im więcej różnych dźwięków, tym lepiej
W rafie koralowej jak w lesie - im więcej różnych dźwięków, tym lepiejpixabay.com

Koralowa orkiestra

Dźwięki te, z których wiele nigdy wcześniej nie zostało nagranych, mogą być wykorzystane wraz z obserwacjami wizualnymi do monitorowania tych ważnych ekosystemów.

"Projekty odnowy mogą odnieść sukces, jeśli chodzi o wzrost koralowców, ale to tylko część ekosystemu", powiedział główny autor badania dr Tim Lamont z Uniwersytetu Exeter i Mars Coral Reef Restoration Project, który zajmuje się odnawianiem raf w środkowej Indonezji.

Podkreślił on, że nowe badanie dostarcza dowodów na to, że odbudowa działa również dla innych stworzeń rafowych.

"Niektóre z dźwięków, które nagraliśmy, są naprawdę dziwaczne i nowe dla nas jako naukowców. Mamy jeszcze wiele do nauczenia się o tym, co one wszystkie oznaczają i o zwierzętach, które je wydają. Ale na razie to niesamowite móc usłyszeć, jak ekosystem wraca do życia" - dodał prof. Steve Simpson, z Uniwersytetu w Bristolu.

Bioróżnorodność jest dla raf koralowych kluczowa
Bioróżnorodność jest dla raf koralowych kluczowapixabay.com

Rafy koralowe - zagrożenia

Pejzaże dźwiękowe odnowionych raf nie są identyczne z tymi istniejącymi na zdrowych rafach, ale różnorodność dźwięków jest podobna, co sugeruje zdrowy i funkcjonujący ekosystem. Zarówno na zdrowych, jak i odnowionych rafach zarejestrowano znacznie więcej dźwięków wydawanych przez ryby niż na rafach zdegradowanych.

Zapytany o zagrożenia, przed którymi stoją rafy koralowe, w tym zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie wody, dr Lamont powiedział, że "jeśli nie zajmiemy się tymi szerszymi problemami, warunki dla raf będą coraz bardziej nieprzyjazne, a w końcu odbudowa stanie się niemożliwa".

"Nasze badanie pokazuje, że odbudowa rafy może naprawdę zadziałać, ale jest to tylko część rozwiązania, które musi również obejmować szybkie działania w zakresie zmian klimatycznych i innych zagrożeń dla raf na całym świecie" - dodał.

Badanie zostało częściowo sfinansowane przez Natural Environment Research Council i Swiss National Science Foundation.

Źródło: EurekAlert, Reuters

mcz

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas