Sukces akcji warszawskiego zoo. Ludzie zebrali tony

Jak co roku, tak i w tym, Warszawskie ZOO zorganizowało akcję zbierania żołędzi i orzechów dla jego mieszkańców. Tegoroczna zbiórka zakończyła się ogromnym sukcesem. Jak podaje kierownik działu żywienia, przyniesiono tony żołędzi. Zebrane dary wykorzystane zostaną do urozmaicenia diety zwierząt.

Zebrano tony żołędzi

Warszawski ogród zoologiczny wzbogacił się o tony zebranych przez wolontariuszy orzechów. Efektem zbiórki jest dodatkowe 3 tony żołędzi oraz 400 kilogramów orzechów włoskich. Zbiórki organizowane są co roku, w ramach których zwierzęta wspierane są na zimę o dodatkowe przysmaki.  

Zwierzęta w warszawskim zoo tej zimy będą mogły się cieszyć obfitością orzechów w diecie. Wszystko dzięki ludziom, którzy wzięli udział w akcji zbierania orzechów włoskich, laskowych oraz żołędzi. Zbiórka miała charakter charytatywny oraz edukacyjny. Opiekunowie są niezwykle wdzięczni za każdą pomoc, a zwierzęta na pewno będą zachwycone.  

Reklama

Akcja zbierania żołędzi odbywa się rok do roku w okolicach września, gdy zaczyna się sezon na wszelkiego rodzaju orzechy. Jak podaje zoo, żołędzie i orzechy zebrane od 22 września do 22 października można było przynosić codziennie. Opiekunowie akcji podkreślili również, że zoo nie zbiera kasztanów, ponieważ zwierzęta ich nie jedzą. 

Urozmaicenie diety zwierząt

Jak podaje kierownik działu żywienia warszawskiego zoo, Łukasz Różański, zebrane orzechy posłużą jako urozmaicenie żywienia.

Są pewne wymagania, które muszą zostać spełnione, aby orzechy były w ogóle zdatne do spożycia. Przede wszystkim powinny być dojrzałe, suche i zdrowe. Powinny być przebrane, aby nie znajdowały się w nich zanieczyszczenia oraz pleść czy zbłąkane owady. Pracownicy zoo sprawdzają wszystkie przyniesione orzechy pod tym kątem, jednak można im oszczędzić tej pracy, dbając o to, by te przyniesione przez nas były już sprawdzone.  

Zabrudzone ziemią bądź zgniłe czy spleśniałe sztuki, mogą zaszkodzić zwierzętom oraz zepsuć resztę zbiorów. Orzechy są niezwykle wartościowym pożywieniem.  

Długa tradycja akcji

Wydarzeni te mają niezwykle bogatą tradycję. Warszawskie zoo organizuje zbiórki już od ponad 40 lat, wiedząc, że co roku może liczyć na wsparcie sympatyków zwierząt. W pierwszych latach organizowania zbiórek akcja miała raczej charakter lokalny. Warszawiacy w trosce o zwierzęta przynosili dary jesieni.  

Wraz z rozwojem mediów społecznościowych, z biegiem czasu, akcja nabierała coraz większego znaczenia, docierając do szerszego grona odbiorców. Kierownictwo warszawskiego zoo jednak przypomina, aby podczas zbierania żołędzi i innych orzechów w ramach akcji, pamiętać również o zwierzętach, które żyją dziko. Zawsze należy zostawiać pod drzewami część owoców, dla dziko żyjących mieszkańców okolic.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warszawskie ZOO | żołędzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy