Sukces akcji warszawskiego zoo. Ludzie zebrali tony

Jak co roku, tak i w tym, Warszawskie ZOO zorganizowało akcję zbierania żołędzi i orzechów dla jego mieszkańców. Tegoroczna zbiórka zakończyła się ogromnym sukcesem. Jak podaje kierownik działu żywienia, przyniesiono tony żołędzi. Zebrane dary wykorzystane zostaną do urozmaicenia diety zwierząt.

Żołędzie nadają się do spożycia po ugotowaniu
Żołędzie nadają się do spożycia po ugotowaniu123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zebrano tony żołędzi

Warszawski ogród zoologiczny wzbogacił się o tony zebranych przez wolontariuszy orzechów. Efektem zbiórki jest dodatkowe 3 tony żołędzi oraz 400 kilogramów orzechów włoskich. Zbiórki organizowane są co roku, w ramach których zwierzęta wspierane są na zimę o dodatkowe przysmaki.

Zwierzęta w warszawskim zoo tej zimy będą mogły się cieszyć obfitością orzechów w diecie. Wszystko dzięki ludziom, którzy wzięli udział w akcji zbierania orzechów włoskich, laskowych oraz żołędzi. Zbiórka miała charakter charytatywny oraz edukacyjny. Opiekunowie są niezwykle wdzięczni za każdą pomoc, a zwierzęta na pewno będą zachwycone.

Akcja zbierania żołędzi odbywa się rok do roku w okolicach września, gdy zaczyna się sezon na wszelkiego rodzaju orzechy. Jak podaje zoo, żołędzie i orzechy zebrane od 22 września do 22 października można było przynosić codziennie. Opiekunowie akcji podkreślili również, że zoo nie zbiera kasztanów, ponieważ zwierzęta ich nie jedzą.

orzechów włoskich zebrano 400 kilogramów
orzechów włoskich zebrano 400 kilogramów123RF/PICSEL

Urozmaicenie diety zwierząt

Jak podaje kierownik działu żywienia warszawskiego zoo, Łukasz Różański, zebrane orzechy posłużą jako urozmaicenie żywienia.

Żołędzie dla niektórych zwierząt w zbyt dużych ilościach są tak naprawdę trujące. Przede wszystkim jest to taki dodatek do zimowej diety dla niektórych zwierząt kopytnych, takich jak na przykład nasze europejskie żubry, czy jeleniowate, dodajemy je także niektórym antylopom, ptakom.
Mówi Łukasz Różański.

Są pewne wymagania, które muszą zostać spełnione, aby orzechy były w ogóle zdatne do spożycia. Przede wszystkim powinny być dojrzałe, suche i zdrowe. Powinny być przebrane, aby nie znajdowały się w nich zanieczyszczenia oraz pleść czy zbłąkane owady. Pracownicy zoo sprawdzają wszystkie przyniesione orzechy pod tym kątem, jednak można im oszczędzić tej pracy, dbając o to, by te przyniesione przez nas były już sprawdzone.

Zabrudzone ziemią bądź zgniłe czy spleśniałe sztuki, mogą zaszkodzić zwierzętom oraz zepsuć resztę zbiorów. Orzechy są niezwykle wartościowym pożywieniem.

Generalnie to pokarm występujący w środowisku naturalnym wielu zwierząt, szczególnie w naszych warunkach klimatycznych. Tam jest pewna ilość skrobi czy węglowodanów zapasowych, które są źródłem energii dla tych zwierząt. Znajdziemy również w nich jakieś ilości witamin i składników odżywczych.
Łukasz Różański

Długa tradycja akcji

Wydarzeni te mają niezwykle bogatą tradycję. Warszawskie zoo organizuje zbiórki już od ponad 40 lat, wiedząc, że co roku może liczyć na wsparcie sympatyków zwierząt. W pierwszych latach organizowania zbiórek akcja miała raczej charakter lokalny. Warszawiacy w trosce o zwierzęta przynosili dary jesieni.

Wraz z rozwojem mediów społecznościowych, z biegiem czasu, akcja nabierała coraz większego znaczenia, docierając do szerszego grona odbiorców. Kierownictwo warszawskiego zoo jednak przypomina, aby podczas zbierania żołędzi i innych orzechów w ramach akcji, pamiętać również o zwierzętach, które żyją dziko. Zawsze należy zostawiać pod drzewami część owoców, dla dziko żyjących mieszkańców okolic.

Artysta z Kambodży zbudował King Konga ze starych oponAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas