Straż miejska uratowała kameleona wyrzuconego na śmietnik

W Warszawie znaleziono i uratowano porzuconego kameleona. Wyziębioną, egzotyczną jaszczurkę znalazł w śmietniku obok domu mieszkaniec Białołęki. Wrażliwy znalazca powiadomił o tym strażników miejskich, którzy przewieźli gada do ośrodka przy zoo.

Na numer alarmowy straży miejskiej zadzwonił zdenerwowany mieszkaniec Białołęki, który w śmietniku obok domu znalazł terrarium z szarą, egzotycznie wyglądającą jaszczurką. Znalazca okazał się wrażliwym i opiekuńczym warszawiakiem i w trosce o zdrowie zwierzęcia wniósł pojemnik z jaszczurką na klatkę schodową. Zadzwonił też po pomoc do strażników miejskich z Ekopatrolu.

Kameleon znaleziony w śmietniku w Warszawie

Gdy strażnicy przyjechali na miejsce, gad zdążył już zmienić barwę na żółto-brązową. "Stało się jasne, że na białołęcki zimny śmietnik trafił - słynący z umiejętności zmiany koloru skóry - kameleon. Wbrew obiegowym sądom nie była to próba wtopienia się w otoczenie, ale reakcja na zmienne warunki termiczne" - przekazali strażnicy.

Reklama

Gdyby tropikalny gad przebywał dłużej w zimnym śmietniku, mogłoby to zakończyć się dla niego tragicznie, ponieważ kameleony są ciepłolubne. Uratowane zwierzę zostało przewiezione do specjalistycznego ośrodka CITES przy warszawskim ogrodzie zoologicznym, gdzie zostało umieszczone pod specjalną ogrzewającą go lampą.

Tymczasem, jak przekazali strażnicy, trwają czynności zmierzające do ustalenia osoby, która porzuciła zwierzę. Jest to przestępstwo zagrożone karą do trzech lat więzienia.

Kameleony - niezwykłe jaszczurki z Afryki

Kameleony w naturze żyją w Afryce i na Madagaskarze. Nazwa kameleon wywodzi się z gr. chamailéon, co oznacza "lew na ziemi". Jaszczurki te potrafią zmieniać kolor gdy zmienia się ich nastrój oraz stan fizyczny. W niskiej temperaturze, około 10 st. C jego skóra szarzeje. Gdy ma wystarczająco ciepło, jego kolor jest intensywny.

Kameleony są pięciopalczaste. Pięć mocnych palców umożliwia im nie tylko poruszanie, ale również bezpieczne utrzymywanie się na gałęzi. Ogon kameleona jest długi i bardzo przydatny. Służy im głównie do zachowania pozycji. Do polowania wykorzystują swój długi na kilkanaście centymetrów język, którego długość jest zbliżona do długości ciała. Język kameleona wykonuje ruch w ciągu zaledwie jednej sekundy.

Kameleony należą do zwierząt, które czekają na zdobycz. Potrafią wytrzymać w bez ruchu kilka godzin. W sytuacji zagrażającej ich życiu, nadymają swoje ciało co ma na celu odstraszenie przeciwnika. Oczy gada są niezależne od siebie, dlatego każde oko może patrzeć w innym kierunku. Dzięki tej umiejętności kameleon może obserwować otoczenie bez obracania głowy. Ich oczy są zarośnięte. Mają jednak niewielki otwór na samą źrenicę. 

Kameleony nie słyszą. Reagują jednak na drgania, które powstają w ich otoczeniu. Na świecie występuje aż 200 gatunków tych jaszczurek.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Warszawa | straż miejska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy