Straciliśmy dwie trzecie lasów deszczowych

Ludzie zniszczyli lub zdegradowali dwie trzecie lasów deszczowych - wynika z badania Rainforest Foundation Norway.

article cover
LULA SAMPAIO AFP

34 proc. lasów zostało wyciętych. Kolejne 30 proc. zdegradowanych przez co narażone są m.in. na pożary. Z badania wynika, że ponad połowa tych terenów znajdowała się w Amazonii. - Wraz z coraz większymi szkodami, zwiększa się potencjał zmian klimatycznych. Przez to lasom coraz trudniej przetrwać - mówi autor raportu Anders Krogh. - To przerażający cykl. Lasy deszczowe, które straciliśmy w latach 2002-2019 zajmowały większy obszar niż Francja - dodaje. 

Według badania World Resources Institute, co sześć sekund znika las powierzchni boiska piłkarskiego.

W brazylijskiej Amazonii las najczęściej jest wypalany. Na użyźnionych w ten sposób ziemiach zwykle hodowana jest soja i wypasane bydło. Sytuacja pogorszyła się w 2019 r., kiedy po objęciu urzędu populistyczny prezydent Brazylii Jair Bolsonaro ograniczył politykę środowiskową.

- Mimo to, Amazonia jest naszą największą nadzieją, jeżeli chodzi o ocalenie lasów deszczowych. Amazonia i sąsiadujące z nią Orinoco i lasy andyjskie to 73,5 proc. dziewiczych lasów deszczowych - mówi Krogh.

Zdaniem Tasso Azevedo z MapBiomas, użyta w raporcie definicja "lasu dziewiczego" może być zbyt rygorystyczna i nie obejmuje terenów lasów o powierzchni poniżej niż 500 km2. - Mniejsze lasy nie są tutaj wliczane do ogólnej puli - mówi Azevedo. To oznacza, że strary mogą być tak naprawdę znacznie większe. 

- Z raportu wynika, że Brazylia musi zadbać o las - uważa Ane Alencar, geograf z Amazon Environmental Research Institute. Naukowiec dodaje, że "Brazylia ma największą część lasów tropikalnych na świecie, jednocześnie też traci ich najwięcej".

Wyspy w Azji Południowo Wschodniej, głównie należące do Indonezji, są drugim największym niszczycielem lasów na świecie. Większość drzew wycina się pod plantacje oleju palmowego.

Na trzecim miejscu znalazła się środkowa Afryka, gdzie najwięcej zniszczeń lasów ma miejsce w Kotlinie Konga. Tam za wycinkę także odpowiada rolnictwo oraz produkcja drewna.

© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas