Słonie mistrzami łamigłówek. To najinteligentniejsze zwierzęta świata
Nowe badanie pokazuje, że słonie wykazują wyjątkowe umiejętności rozwiązywania zagadek. Badacze sprawdzili, jak dobrze słonie radzą sobie z omijaniem barier stojących na ich drodze do jedzenia i wprowadzaniu nowych zachowań.
Zdolność do opracowywania nowych, nieznanych wcześniej zachowań i rozwiązań jest uznawana za jeden z przejawów inteligencji. Słonie zawsze uchodziły za zwierzęta niezwykle bystre, ale badanie opublikowane właśnie przez amerykańskich naukowców w czasopiśmie Animal Behaviour wskazuje, że ich talent do rozwiązywania łamigłówek stawia je w pierwszym rzędzie najinteligentniejszych zwierząt świata.
Ale słonie, tak jak ludzie, bardzo różnią się między sobą talentem do rozwiązywania łamigłówek. Nowe badanie wskazuje, że niektóre z nich z łatwością radzą sobie z różnymi problemami podczas gdy inne wolą nie zawracać sobie głowy złożonymi zagadkami.
Badacze przez sześć miesięcy obserwowali zachowania dzikich słoni azjatyckich (Elephas maximus). Sprawdzali, jak radzą sobie one z dobieraniem się do pożywienia umieszczonego w pojemnikach, których otwarcie wymagało rozwiązania zagadki.
"To pierwsze badanie naukowe, które pokazuje, że poszczególne dzikie słonie mają różną chęć i zdolności do rozwiązywania problemów w celu zdobycia pożywienia" mówi autorka badania Sarah Jacobson, doktorantka psychologii poznawczej zwierząt w Miejskim Uniwersytecie Nowego Jorku. "To ważna wiedza, ponieważ sposób myślenia i wprowadzania innowacji przez zwierzęta może wpływać na ich zdolność do przetrwania w środowiskach, które szybko zmieniają się pod wpływem obecności człowieka".
W badaniu przeprowadzonym w Salakpra Wildlife Sanctuary w Kanchanaburi w Tajlandii wykorzystano kamery aktywowane ruchem. Badacze obserwowali 77 dzikich słoni azjatyckich, które podchodziły do pudełek zawierających aromatyczne owoce. W zależności od wariantu zagadki, dostęp do owoców mogły uzyskać, pociągając za łańcuch, popychając drzwiczki do środka, lub przesuwając je w prawo. Słonie musiały samodzielnie odkryć, w jaki sposób można otworzyć przegródki.
Z 77 obserwowanych zwierząt 44 zainteresowały się łamigłówką. Nie wszystkie radziły sobie równie dobrze. Naukowcy odkryli, że słonie, które częściej i z większą wytrwałością wchodziły w interakcję z pudełkami z zagadkami, skuteczniej odzyskiwały żywność ze wszystkich trzech odmiennie skonfigurowanych przegródek. Ogółem 11 słoni rozwiązało problem w jednym przedziale, a osiem w dwóch. Pięć słoni rozwiązało wszystkie trzy typy zagadki.
"Utrata naturalnych siedlisk słoni i rozwój rolnictwa nasila konflikt między tymi zwierzętami a ludźmi" mówi prof. Joshua Plotnik z Miejskiego Uniwersytetu Nowego Jorku, promotor Jacobson. "Badanie innowacji i rozwiązywania problemów u słoni może pomóc nam zrozumieć ich elastyczność poznawczą i jej potencjalny wpływ na zarządzanie ochroną przyrody i łagodzenie konfliktów między człowiekiem a słoniem".
Słoń azjatycki to największy ssak lądowy Azji. Zamieszkują one lasy i łąki 13 krajów Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Są niezwykle towarzyskie i łączą się w grupy składające się z 6-7 spokrewnionych samic, którym przewodzi najstarsza z nich. Ich ulubionymi potrawami są rośliny uprawne, takie jak banany, ryż i trzcina cukrowa.
Te wielkie ssaki są uznawane za gatunek zagrożony. Na wolności pozostało ich jedynie ok. 50 tysięcy.