Słonie mistrzami łamigłówek. To najinteligentniejsze zwierzęta świata

Nowe badanie pokazuje, że słonie wykazują wyjątkowe umiejętności rozwiązywania zagadek. Badacze sprawdzili, jak dobrze słonie radzą sobie z omijaniem barier stojących na ich drodze do jedzenia i wprowadzaniu nowych zachowań.

Słoń rozwiązujący zagadkę
Słoń rozwiązujący zagadkęCUNY Graduate Centermateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zdolność do opracowywania nowych, nieznanych wcześniej zachowań i rozwiązań jest uznawana za jeden z przejawów inteligencji. Słonie zawsze uchodziły za zwierzęta niezwykle bystre, ale badanie opublikowane właśnie przez amerykańskich naukowców w czasopiśmie Animal Behaviour wskazuje, że ich talent do rozwiązywania łamigłówek stawia je w pierwszym rzędzie najinteligentniejszych zwierząt świata. 

Ale słonie, tak jak ludzie, bardzo różnią się między sobą talentem do rozwiązywania łamigłówek. Nowe badanie wskazuje, że niektóre z nich z łatwością radzą sobie z różnymi problemami podczas gdy inne wolą nie zawracać sobie głowy złożonymi zagadkami.

Puzzle dla słonia

Badacze przez sześć miesięcy obserwowali zachowania dzikich słoni azjatyckich (Elephas maximus). Sprawdzali, jak radzą sobie one z dobieraniem się do pożywienia umieszczonego w pojemnikach, których otwarcie wymagało rozwiązania zagadki.

"To pierwsze badanie naukowe, które pokazuje, że poszczególne dzikie słonie mają różną chęć i zdolności do rozwiązywania problemów w celu zdobycia pożywienia" mówi autorka badania Sarah Jacobson, doktorantka psychologii poznawczej zwierząt w Miejskim Uniwersytecie Nowego Jorku. "To ważna wiedza, ponieważ sposób myślenia i wprowadzania innowacji przez zwierzęta może wpływać na ich zdolność do przetrwania w środowiskach, które szybko zmieniają się pod wpływem obecności człowieka".

Trąba, czyli piątka - tak witają się słonie.
Trąba, czyli piątka - tak witają się słonie.Warszawskie zoomateriały prasowe

W badaniu przeprowadzonym w Salakpra Wildlife Sanctuary w Kanchanaburi w Tajlandii wykorzystano kamery aktywowane ruchem. Badacze obserwowali 77 dzikich słoni azjatyckich, które podchodziły do pudełek zawierających aromatyczne owoce. W zależności od wariantu zagadki, dostęp do owoców mogły uzyskać, pociągając za łańcuch, popychając drzwiczki do środka, lub przesuwając je w prawo. Słonie musiały samodzielnie odkryć, w jaki sposób można otworzyć przegródki.

Nie każdy lubi zagadki

Z 77 obserwowanych zwierząt 44 zainteresowały się łamigłówką. Nie wszystkie radziły sobie równie dobrze. Naukowcy odkryli, że słonie, które częściej i z większą wytrwałością wchodziły w interakcję z pudełkami z zagadkami, skuteczniej odzyskiwały żywność ze wszystkich trzech odmiennie skonfigurowanych przegródek. Ogółem 11 słoni rozwiązało problem w jednym przedziale, a osiem w dwóch. Pięć słoni rozwiązało wszystkie trzy typy zagadki.

"Utrata naturalnych siedlisk słoni i rozwój rolnictwa nasila konflikt między tymi zwierzętami a ludźmi" mówi prof. Joshua Plotnik z Miejskiego Uniwersytetu Nowego Jorku, promotor Jacobson. "Badanie innowacji i rozwiązywania problemów u słoni może pomóc nam zrozumieć ich elastyczność poznawczą i jej potencjalny wpływ na zarządzanie ochroną przyrody i łagodzenie konfliktów między człowiekiem a słoniem".

Słoń azjatycki to największy ssak lądowy Azji. Zamieszkują one lasy i łąki 13 krajów Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Są niezwykle towarzyskie i łączą się w grupy składające się z 6-7 spokrewnionych samic, którym przewodzi najstarsza z nich. Ich ulubionymi potrawami są rośliny uprawne, takie jak banany, ryż i trzcina cukrowa.

Te wielkie ssaki są uznawane za gatunek zagrożony. Na wolności pozostało ich jedynie ok. 50 tysięcy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas