Skóry krokodyli zamiast używanej odzieży. Odkrycie polskich celników

Celnicy z Mazowsza znaleźli w dwóch przesyłkach z USA 42 skóry krokodyli. Paczki miały zawierać ponad 30 kg używanej odzieży.

  • W Warszawie znaleziono 2 przesyłki zawierające po 21 skór z krokodyla. Odkrycia dokonali celnicy z oddziału celnego w Pruszkowie.
  • Przedmioty takie jak skóry krokodyla są chronione Konwencją Waszyngtońską, a zwierzęta są pod ścisłą ochroną.
  • Za nielegalny przewóz zwierząt objętych ochroną grozi do 5 lat więzienia.

O sprawie poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska. W Warszawie funkcjonariusze z Oddziału Celnego I w Pruszkowie zatrzymali do kontroli dwie przesyłki ze Stanów Zjednoczonych. - Zgodnie z deklaracją miały zawierać używaną odzież - podała Justyna Pasieczyńska.

Reklama

- Zamiast odzieży, w paczkach znajdowało się po 21 skór zwierząt z gatunku krokodylowatych oraz po 4 portfele wykonane z tworzywa przypominającego skórę krokodyla. Każda z paczek ważyła ponad 15 kg i miała trafić do innej osoby, ale pod ten sam adres - przekazała rzeczniczka.

Nielegalnie wysłali skóry krokodyla. Grozi im 5 lat więzienia

Funkcjonariusze potwierdzili, że zatrzymane skóry to okazy objęte ochroną w ramach Konwencji CITES, zwaną też Konwencją Waszyngtońską. - Celem konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nimi - podkreśliła Justyna Pasieczyńska.

- Obecnie obejmuje ochroną ponad 30 tys. gatunków zwierząt i roślin, niezależnie od tego, czy handel odbywa się okazami żywymi lub martwymi, ich częściami (np. kość słoniowa lub skóra) lub produktami otrzymanymi z tych gatunków (np. lekarstwa wyprodukowane ze zwierząt lub roślin) - tłumaczy rzeczniczka.

Przypomniała, że ponad 800 gatunków zwierząt i roślin jest objętych ścisłą ochroną, co oznacza, że handel nimi jest całkowicie zabroniony. - W pozostałych przypadkach przewóz wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia i świadectwa CITES - powiedziała.

Za przywóz bez odpowiednich dokumentów zwierząt lub roślin objętych ochroną CITES, grozi kara grzywny, kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat lub obie kary łącznie. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Krokodyle | ochrona zwierząt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama