"Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady". Park narodowy obchodzi 50 urodziny

Bieszczadzki Park Narodowy to choć nie jest najstarszym w kraju, to z pewnością jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków narodowych w Polsce. Właśnie stuknęła mu "50".

W sierpniu przypadają 50. urodziny Bieszczadzkiego Parku Narodowego
W sierpniu przypadają 50. urodziny Bieszczadzkiego Parku NarodowegoWojciech ZatwarnickiEast News

Bieszczadzki Park Narodowy został utworzony w 1973 r. 11 proc. powierzchni parku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park słynie z malowniczych widoków górskich oraz licznych gatunków zwierząt, w tym rysiów. W herbie Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajduje się właśnie ryś. Na terenie parku narodowego żyje kilkadziesiąt tych zwierząt. 

Oprócz rysiów na terenie Bieszczadów żyją wilki, niedźwiedzie, żbiki, jelenie karpackie, orły przednie oraz inne gatunki. W Bieszczadach można spotkać jadowitą żmiję zygzakowatą, dlatego w lecie na szlakach trzeba zachować szczególną ostrożność.

Oprócz żmii w górach żyje też niejadowity wąż Eskulapa.

Zdaniem wielu turystów - Bieszczady najpiękniejsze są jesienią123RF/PICSEL

Bieszczadzkie połoniny

Charakterystycznym widokiem w Bieszczadach są rozciągające się połoniny. Są to charakterystyczne dla Karpat Wschodnich murawy alpejskie i subalpejskie. To piętro roślinności ma naturalny charakter, ale poszerzyło się w związku z działalnością człowieka polegającą na wycince i pasterstwie. W językach południowosłowiańskich, np. w słoweńskim i bułgarskim słowo planina oznacza góry. Ale geneza słowa połonina związana jest z zachodniosłowiańskim wyrazem płonina, oznaczającym miejsce puste i nieużyteczne.

Bieszczady123RF/PICSEL

Najwyższym szczytem w parku narodowym jest Tarnica, która ma 1346 m n.p.m. Wędrówki na nią są popularne wśród turystów zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Parkingi są wtedy wypełnione po brzegi. Dla lubiących ciszę w górach piechurów poleca się zdobywanie innych szczytów.

15 proc. lasów w BPN uznaje się za drzewostany puszczańskie o charakterze pierwotnym.

Parki Narodowe Polski

Biebrzański Park Narodowy jest największym, ale nie najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Został założony w 1993 r. na terenie województwa podlaskiego. Jego powierzchnia zajmuje 592,23 km2. Z kolei powierzchnia otuliny to 668,24 km2. Symbolem parku jest ptak batalion.

Najmniejszym parkiem narodowym jest Ojcowski Park Narodowy. Najmłodszym jest Park Narodowy "Ujście Warty", a najstarszym Pieniński Park Narodowy. Został założony w 1932 r.

Od 22 lat w kraju nie powstał żaden park narodowy. Takie obszary są tworzone w drodze ustawy, a w drodze rozporządzenia Rada Ministrów określa się jego granice. Utworzenie lub zmiana granic parku wymaga zgody właściwych organów samorządu terytorialnego.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas