Ryś w kwidzyńskim lesie zaskoczył leśników. To pierwszy taki okaz od ponad 40 lat
W Nadleśnictwie Kwidzyn fotopułapka zarejestrowała rysia. To pierwsza udokumentowana obecność tego drapieżnego kota na tym terenie od lat 70.
W lasach Nadleśnictwa Kwidzyn należącego do Lasów Państwowych fotopułapka zarejestrowała rysia. Ostatnio rysie widziano w tamtejszym lasach w 1974 i 1977 roku.
- Ogromnie nas cieszy kolejny ryś w nowym miejscu. Do tej pory kwidzyńscy leśnicy otrzymywali jedynie niepotwierdzone doniesienia o obecności tych zwierząt. Finalnie udało się jednak rysiowi pstryknąć fotkę. Teraz już nikt nie ma wątpliwości - komentują Lasy Państwowe.
Rysie nie tylko w lasach pod Kwidzynem
Rysie są w Polsce objęte ścisłą ochroną gatunkową oraz wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Jednak w ostatnich latach coraz częściej można zaobserwować rysie w polskich lasach i to na coraz większym obszarze.
W Polsce prowadzony jest program reintrodukcji rysia. Jest on na nowo wprowadzany do naszego ekosystemu. Występują dwie populacje rysia: karpacka oraz bałtycka, inaczej nizinna.
- Być może widziany osobnik jest efektem i owocem pracy, którą wkładają przyrodnicy, leśnicy i wszystkie osoby biorące udział w odtwarzaniu tego pięknego kota w naszych lasach - mówią pracownicy Nadleśnictwa Kwidzyn.
Rysia w naturze jest niezwykle trudno dostrzec. Są one płochliwe, skryte i uwielbiają gęsto zalesione tereny. Przyrodnicy monitorują ich życie dzięki specjalnym obrożom lub fotopułapkom.