Rykowisko rozpoczęte. Kiedy najlepiej słuchać jeleni?

Druga połowa września to okres godów jeleni zwanych rykowiskiem. Samce próbują przegonić konkurenta, a stawka jest wysoka. Wygrany przekaże dalej swoje geny.

Druga połowa września to okres rykowiska jeleni
Druga połowa września to okres rykowiska jeleni123RF/PICSEL

Na co dzień samce jelenia, czyli byki i samice (czyli łanie) żyją osobno. Raz w roku spotykają się na gody, aby się rozmnożyć.  Ten okres nazywamy rykowiskiem jeleni.

Czym jest rykowisko?

Rykowisko swoją nazwę wzięło od bardzo głośnych ryków, które słychać z odległości nawet kilku kilometrów. Rycząc, jelenie chcą zwabić partnerkę, odstraszyć konkurenta lub wezwać go do walki. Ostatnie rozwiązanie jest jednak wybierane w ostateczności, a jeśli już dojdzie do walki, to raczej ma ona formę przepychanki. Te zwierzęta nie mają ochoty się ranić i zazwyczaj preferują łagodniejsze formy odstraszania.

Podczas intensywnego okresu godów byki mogą stracić nawet 30 proc. masy ciała. Po zakończeniu rykowiska zwierzęta się rozchodzą. Byki regenerują siły, a następnie łączą się w stada, tzw. chmary. Zapłodnione łanie tworzą swoje grupy, oczekując na potomstwo, które pojawi się po ciąży trwającej 230 dni.

Kiedy się zaczyna i ile trwa rykowisko?

Okres rykowiska trwa około 4 tygodni. Zazwyczaj rozpoczyna się w drugiej połowie września, choć  czasem może się rozpocząć nawet w sierpniu. Wszystko zależy od danej populacji czy warunków pogodowych w tym okresie.

Przedstawienie rozpoczyna się o zmierzchu i kończy o świcie. W dzień byki odpoczywają, chociaż, jak pokazuje nagranie Lasów Państwowych, rykowisko może rozpocząć się jeszcze w biały dzień.

Obserwacja rykowiska

Jeśli ktoś chce podziwiać rykowisko jeleni, należy odpowiednio się zachować. To dzikie zwierzęta i nie należy ich płoszyć, tym bardziej, że to one są u siebie, a my jesteśmy gośćmi. Najlepszym wyborem jest słuchanie zwierząt z oddali. Jeśli idziemy do lasu na spacer, można założyć ubrania w stonowanych kolorach. Najlepiej jeśli będą to odcienie brązu i zieleni, ewentualnie szarości. Ale czasem warto założyć... pomarańczową lub żółtą odzież.

Gdy zobaczymy jelenia, najlepiej przez pewien czas pozostać w bezruchu, lub poruszać się bardzo powoli, żeby go nie spłoszyć. Jest to możliwe, ponieważ zwierzęta zajęte zalotami są mniej czujne

Łanie są bardziej uważne. Niewykluczone, że również w ciągu dnia uda się spotkać odpoczywającego po zalotach jelenia. Nie należy do nich podchodzić, aby ich nie spłoszyć. W końcu wieczorem czeka je kolejny wysiłek.

Uważaj na siebie podczas rykowiska jeleni

Rykowisko jeleni to również sezon polowań. Wielokrotnie mogliśmy słyszeć o przypadkach postrzeleń przez myśliwych. Dlatego przez wyjściem w teren warto najpierw dowiedzieć się, czy okolica nie jest przez nich często wybierana. Wspomniane wcześniej żółte lub pomarańczowe ubrania można założyć właśnie po to, aby zmniejszyć ryzyko postrzelenia. Jelenie są mało wrażliwe na te kolory, a myśliwi z całą pewnością zauważą człowieka.

Przeczytaj także:

Niemcy: Zwrot w energetyce wiatrowej. Co poszło nie tak? Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas