Reklama

Ryby mają przyjaciół, którzy czasem ratują im życie

Coraz więcej wskazuje na to, że nie doceniamy znaczenia przyjaźni, także tej w świecie zwierząt, oraz jej roli dla przetrwania w środowisku naturalnym.

Aby lepiej zrozumieć, jakie znaczenie dla zwierząt mają znajomości, grupa naukowców zbadała relacje ryb z rafy koralowej. Badanie opublikowano w czasopiśmie "Communications Biology".

Naukowcy badali, jak obecność ryb "przyjacielskich" w porównaniu z osobnikami nieznanymi wpływa na reakcję tych zwierząt na zagrożenie. 

"Obecność obcych zdawała się rozpraszać ryby, sprawiając, że reagowały wolniej, co w znacznym stopniu zwiększało szansę, że zostaną zjedzone przez drapieżnika" - stwierdziła Lauren Nadler, adiutantka w Nova Southeastern University (NSU) Halmos College of Arts and Sciences.

Reklama

Zaufanie jest kluczowe

Nadler i jej koledzy uważają, że wyniki mają swoje źródło w zaufaniu. U dzikożyjących zwierząt społecznych osobniki polegają na swoich kolegach, którzy ostrzegają je przed zagrożeniem. Jednocześnie ryby muszą równoważyć ryzyko bycia zjedzonym z marnowaniem energii na reakcję na niedokładne sygnały. Balans ten zależy więc od poziomu zaufania do przekazywanych im informacji - im mniej znają dane osobniki, tym mniej im ufają. 

"Zaufanie między jednostkami jest kluczowe. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i wielu innych gatunków, w tym ryb" - stwierdził Jacob Johansen, adiunkt na University of Hawaii Manoa. 

Jak widać, przynależność do tego samego gatunku nie wystarczy zwierzętom, by darzyć inne osobniki zaufaniem. A kiedy wchodzą w grę większe różnice, efektem może być nie tylko brak zaufania, ale także niechęć czy agresja. Tak było w przypadku pierwszego urodzonego na wolności szympansa albinosa, którego spotkał tragiczny koniec. Jego historię opisaliśmy tutaj

Źródło: EurekAlert, IFLScience

mcz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy