Rybka z filmu "Gdzie jest Nemo" była transseksualna
Obecnie trwa gorąca debata dotycząca tego, czy transseksualność wśród ludzi należy traktować jako zaburzenie psychiczne czy fakt naturalny. Podczas dyskusji warto zwrócić uwagę na to, że transseksualność jako taka istnieje w przyrodzie, chociaż nie jest to bezpośredni argument za tym, że transseksualność wśród ludzi również ma uzasadnienie biologiczne.
Zmiennopłciowość wśród ryb
Najliczniejszą grupą wśród której można zauważyć zmiennopłciowość, stanowią ryby. Jak wskazują badania, ponad 450 gatunków ryb potrafi w swoim życiu zmienić płeć biologiczną na przeciwną.
U niektórych gatunków ryb zmiana płci występuje tylko raz w życiu. Jednak u niektórych proces ten może zachodzić wielokrotnie. Rekordzistką jest mała rybka z gatunku Serranus tortugarium, która może zmieniać płeć nawet 20 razy dziennie.
Ciekawą metamorfozę przechodzi również błazenek - główny bohater filmu "Gdzie jest Nemo". Po narodzinach wszystkie rybki rozwijają się jako samczyki. Dopiero później największe z nich zostają samcami. Jeśli z jakiegoś powodu samice zginą, kolejne samce mogą dokonać zmiany płci.
W przyrodzie występują również ryby interpłciowe, u których można wyróżnić zarówno gonady męskie jak i żeńskie. Najwięcej takich ryb można odnaleźć w podgromadzie doskonałokostnych (Teleostei).
Zmiana płci ma uzasadnienie ewolucyjne - wiąże się ściśle z rozmnażaniem się i służy przetrwaniu gatunku. Świadczy o tym fakt, że występuje ona o wiele częściej wśród ryb, które wiodą życie z dala od stada i innych ryb, przez co ciężej znaleźć im partnera.
Zmiennopłciowość wśród gadów
Zmiana płci występuje również u niektórych gadów. W przypadku jaszczurek, płeć można kontrolować poprzez odpowiednią temperaturę ich jaj.
Nawet jeśli embriony jaszczurek posiadają chromosom męski, to jeśli temperatura będzie wystarczająco wysoka, wyklują się jako samice bez zmiany chromosomu. Ma to również miejsce w przypadku krokodyli i aligatorów.