Pyton gigant schwytany i zabity. Możliwe, że to największy okaz na świecie

W lipcu tego roku na Florydzie schwytano prawdopodobnie największego zaobserwowanego w przyrodzie pytona birmańskiego. Samica osiągała prawie 5,8 m długości. Ze względu na to, że pyton birmański jest Florydzie gatunkiem inwazyjnym, wąż został "humanitarnie" zabity.

W USA schwytano prawie 6-metrowego pytona birmańskiego. To prawdopodobnie największy okaz tego gatunku w przyrodzie
W USA schwytano prawie 6-metrowego pytona birmańskiego. To prawdopodobnie największy okaz tego gatunku w przyrodzie123RF/PICSEL

Część naukowców twierdzi, że złapany na Florydzie pyton birmański jest rekordowo wielki. Wąż ma 5,79 m długości, co czyni go według ekspertów największym, jakiego zaobserwowano w naturze.

Najdłuższy pyton na świecie?

Schwytana w rezerwacie Big Cypress National Preserve samica pytona birmańskiego ważyła ok. 57 kg. Prawie 6-metrowy gad został przewieziony do organizacji "Conservancy of Southwest Florida" i tam zabity. Specjaliści przyglądają się w placówce pytonom birmańskim i badają ich populację.

Wyławianie i zabijanie tych węży jest na Florydzie legalne.

Według "łowców węży" pyton birmański jest na Florydzie gatunkiem inwazyjnym. Pytony birmańskie pochodzącą z Azji Południowo-Wschodniej, gdzie ze względu na utratę siedlisk i polowania są zagrożone wyginięciem. Na Florydę trafiły w latach 80. XX wieku w wyniku handlu gatunkami egzotycznymi. Ze zwierząt domowych szybko stały się zagrożeniem dla lokalnego ekosystemu. Na Florydzie mają idealne warunki do rozwoju, odnajdują się na terenach podmokłych.

Ludzie, którzy schwytali wielkiego pytona, twierdzą, że węże te mogą osiągać rekordowe rozmiary, a złapanie tego osobnika tylko potwierdziło ich tezę. Samo schwytanie węża nie było łatwe. Samica wiła się, aby się obronić.

W 2020 r. na Florydzie schwytano również ogromnego pytona birmańskiego. Jego długość wynosiła 5,71 m. W 2022 r. naukowcy złapali rekordowo wielką samicę pytona birmańskiego o długości 5,5 metra i wadze 98 kg.

Przestępstwa przeciwko przyrodziePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}