Przyjaźń z kobietami sposobem na długowieczność

Czy przyjaźń z osobnikami płci żeńskiej może wydłużać nasze życie? Odpowiedź brzmi „tak”, jeśli jesteśmy mieszkającymi w Kolumbii kapucynkami czarno-białymi. Jak odkryli naukowcy, samice wspomnianego gatunku żyją dłużej w przypadku, gdy ich relacje z innymi samicami są na wysokim poziomie.

Intrygujący sposób na długowieczność
Intrygujący sposób na długowiecznośćCephasWikimedia

Kapucynki czarno-białe, nazywane również kapucynami właściwymi, zamieszkują tereny zachodniej Kolumbii oraz sąsiadujących jej Panamy i Ekwadoru. Charakteryzują się one dosyć małymi rozmiarami (około 45 centymetrów długości) oraz wyróżniającym się jasnym pyskiem.

Wspominane małpy żyją w stadach liczących nawet kilkadziesiąt osobników, przeżywając około 30 lat. Co ciekawe, według najnowszych badań na rzeczoną wartość może wpływać przyjaźń z innymi osobnikami płci żeńskiej.

Przyjaźń damsko-damska sposobem na długowieczność

Międzynarodowy zespół naukowców zaobserwował, że samice kapucynek czarno-białych, które miały lepsze relacje z innymi samicami, żyły dłużej od tych, których relacje były na niższym poziomie. Co więcej, żaden z innych badanych aspektów nie wpływał na długowieczność w takim stopniu jak przyjaźń damsko-damska.

- Jako ludzie zakładamy, że interakcje społeczne przynoszą pewne korzyści, ale naprawdę trudno jest zmierzyć sukces naszych strategii behawioralnych - mówi Susan Perry, współautorka badania.

- Dlaczego tak dużo inwestujemy w nasze relacje z innymi? Czy prowadzi to do dłuższego życia? Czy prowadzi do większego sukcesu reprodukcyjnego? Zmierzenie tego u ludzi i innych zwierząt wymaga kolosalnego wysiłku - dodaje.

Całe badanie można znaleźć w czasopiśmie naukowym "Behavioral Ecology".

Ślad węglowy i jedzenie. Brytyjska restauracja chce poprawić sytuacjęAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas