Przygoda z survivalem lub bushcraftem? Ten sprzęt musisz mieć ze sobą

Przygoda związana z przeżyciem poza cywilizacją może być świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Survival i bushcraft może pozwolić na sprawdzenie swoich sił w ekstremalnych sytuacjach, kontakt z naturą i naukę nowych umiejętności. Ale do tego potrzeba przynajmniej minimalnego sprzętu, który należy wziąć ze sobą.

Co należy ze sobą zabrać na wybrawę survivalową lub bushcraftową?
Co należy ze sobą zabrać na wybrawę survivalową lub bushcraftową?Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W bushcrafcie i survivalu chodzi o przetrwanie przynajmniej kilku dni, korzystając z własnych zapasów, korzystając z pożywienia znalezionego w lesie, wykonania schronienia, stąd niektórzy stawiają pomiędzy tymi określeniami znak równości. Ale część osób zwraca uwagę na istotne różnice, wskazując, że celem survivalu jest przetrwanie w ekstremalnych sytuacjach, natomiast w bushcrafcie celem jest kontakt z naturą. Owszem wymaga on umiejętności survivalowych, ale celem jest kontakt z przyrodą, a nie potraktowanie jej jako środka do przeżycia.

Umiejętność przeżycia w dziczy dla rdzennych plemion Ameryki, Afryki czy Australii była koniecznością przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dysponowali oni wiedzą na temat technik polowania, rozróżniania roślin jadalnych od trujących, ale także dostępną bronią i narzędziami, które były wykonane przez doświadczone starsze osoby lub mogli wykonać swoje pod czujnym okiem. Owszem, można spróbować wykonać wszystko samodzielnie, ale trzeba pamiętać, że jakkolwiek chcielibyśmy się odciąć czasowo od cywilizacji, żyjemy w mocno przekształconym środowisku i przykładowo możemy nie mieć dostępu do materiałów, które dawniej były wykorzystywane. Warto więc wyposażyć się w niezbędny sprzęt.

Co zabrać ze sobą na wyprawę survivalową lub bushcraftową?

Przetrwanie w dziczy może wymagać od nas wyposażenia się po zęby. Problem w tym, że często nie będziemy w stanie wszystkiego zabrać. Dlatego warto zrobić listę tego, co pozwoli nam przeżyć. Nie można też przenieść domowych rozwiązań do natury, nie zawsze się sprawdzą. Warto wyposażyć się w specjalistyczny sprzęt, który zapewni bezpieczeństwo i wygodę.

Zobacz listę 10 najważniejszych rzeczy, które musisz zabrać ze sobą:


Woda
Nasze organizmy w ponad 70 procentach składają się z wody. Jakiekolwiek zachwianie tej równowagi może doprowadzić do odwodnienia i poważnych konsekwencji. W tym celu warto zabrać ze sobą bidon, aby cały czas móc się nawadniać. Ale nie zapewni on wody na kilka dni lub dłużej. Dlatego musisz zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wody lub zlokalizować jej źródło, z którego będzie można korzystać. Podstawową czynnością jest jej przegotowanie, ale z pewnością przydadzą się również filtry do wody.

Jedzenie
Pożywienie zapewnia naszemu organizmowi nie tylko siłę fizyczną, ale pozwoli na zachowanie energii psychicznej. W zależności od płci i wykonywanej pracy każdy z nas musi dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość kalorii. W lesie możesz potrzebować więcej energii, co także trzeba wziąć pod uwagę. Jeśli pakujesz jedzenie, zwracaj uwagę, by nie tylko zapewniało zdrową i zróżnicowaną dietę, ale także było bogate w energię. To, co zabieramy, musi być również łatwe do przyrządzenia. Oprócz gotowej żywności prawdopodobnie niezbędne będzie dokładne sprawdzenie wszystkich rosnących w przyrodzie produktów spożywczych i możliwości ich pozyskania zgodnie z prawem.

Nóż
To pierwsze i podstawowe narzędzie, o którym musisz pomyśleć w przypadku wyprawy. Zapomnij o naostrzeniu noża kuchennego. Te survivalowe mają często wyspecjalizowaną konstrukcję pod kątek wykorzystania w terenie podczas konieczności przetrwania. Wiele osób poleca noże o stałym ostrzu. Brak ruchomych części zwiększa jego trwałość i pozwala na cięcie większych drzew i gałęzi. Upewnij się wcześniej, czy na pewno jest naostrzony.

Wyposażenie schronienia
Po dotarciu do celu konieczna jest budowa mocnego schronienia, które nie tylko ochroni nas przed deszczem, ale dzikimi zwierzętami, a często i uporczywymi owadami. Możesz skorzystać z namiotu, ale jeśli uznasz, że jest zbyt ciężki, nieporęczny, lub po prostu nie chcesz go brać, zaopatrz się w plandekę lub mocny worek na śmieci. Przy użyciu sznurka pozwolą na budowę szybkiego schronienia przed deszczem.

Apteczka pierwszej pomocy
Uraz może przytrafić się każdemu, a zatrzymanie krwawienia i zapobiegnięcie infekcjom jest niezwykle istotne. Weź ze sobą rękawiczki lateksowe, gazę, watę, bandaże, chusteczki mokre lub czyszczące na bazie alkoholu, lub środek odkażający ranę, lek przeciwbólowy. Całą apteczkę możesz zgromadzić samodzielnie, nie ma konieczności kupowania gotowych zestawów.

Nakrycie przeciwdeszczowe
Nawet najlepsza prognoza pogody nie jest w stanie zagwarantować, że ta nie zmieni się w ciągu kilku dni. W miarę dokładnie pogodę można zaprognozować na trzy dni. Jeśli zamierzasz być w terenie dłużej, zaopatrz się przynajmniej w dobrą kurtkę przeciwdeszczową. Jeśli z niej nie skorzystasz, może być świetną poduszką pod głowę. Trzeba też pamiętać o nakryciu na głowę, aby chronić się przed słońcem.

Urządzenie sygnalizacyjne
Zabranie ze sobą telefonu to podstawa. Nigdy nie można być pewnym, czy nie będzie potrzebne wezwanie pomocy. Przed rozładowaniem baterii pomogą dodatkowe powerbanki i ładowarki solarne. Ale technologia zawsze może zawieść. Zabierz ze sobą dobry gwizdek (tani plastikowy straganowy może się zepsuć lub być zbyt cichy) i źródło światła. Dzięki nim w sytuacji awaryjnej będzie można cię odnaleźć. Jeśli chodzi o źródło światła, to pamiętaj o zapasowych bateriach do latarki. Na rynku dostępne są też latarki na korbkę. Przy braku baterii zawsze można użyć energii własnych mięśni.

Źródło ognia
Spadek temperatury, konieczność ugotowania jedzenia to sytuacje, które będą wymagały źródła ognia. Oczywiście wszelkie formy biwakowania muszą odbywać się zgodnie z prawem. Państwowa Straż Pożarna informuje, że może ono się odbywać w miejscach do tego wyznaczonych za zgodą właściwego nadleśniczego. W lesie i w odległości od niego mniejszej niż 100 m zabronione jest używanie otwartego ognia poza miejscami do tego celu wyznaczonymi przez właściciela lub zarządcę lasu. Należy stosować się także do wytycznych co do wyglądu paleniska: nie bliżej niż 6 metrów od drzew, ogień nie może być wyższy niż 2 metry. Przed rozpaleniem trzeba usunąć glebę do pokrywy mineralnej na szerokość minimum 1 metra. Konieczna jest także stała kontrola ognia, a po wypaleniu ugaszenie piaskiem lub wodą i upewnienie się, czy nie zostały tlące się kawałki drzewa.

Środek przeciwko owadom
Zadba nie tylko o nasze samopoczucie, ale również zdrowie. Atak komarów prędzej sprawi, że ktoś się podda i szybko wróci do domu. Z kolei zaniedbanie związane z ugryzieniem przez kleszcza może skończyć się nie tylko boreliozą.

Lina
Ten niepozorny element wyposażenia może okazać się niezwykle przydatny. Nie tylko pozwoli na szybkie wykonanie schronienia przed deszczem, ale także na zawieszenie żywności poza zasięgiem dzikich zwierząt, czy rozwieszenie mokrych ubrań

Pamiętaj, że każda wyprawa survivalowa lub bushcraftowa musi być w pełni bezpieczna i zaplanowana zgodnie z obowiązującymi w danym kraju (przecież nie musisz ograniczać się tylko do Polski) przepisami. Dalego pamiętaj, że wkraczając na teren, gdzie przyroda jest najważniejsza, musisz zostawić ją w takim samym stanie. Zabierz ze sobą wszystkie śmieci i szanuj zwierzęta, które tam żyją.

Powyższa lista to tylko przykład przedmiotów, które mogą się przydać. Spróbuj przewidzieć wcześniej dodatkowe przedmioty, które należy ze sobą wziąć (być może będzie to jeszcze mapa, kompas), możesz skontaktować się także z doświadczonymi osobami, które podzielą się dobrymi radami.

NSIS kosmosProgram Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas