Przerażające nagranie z Meksyku. Piorun uderzył w plażę i raził dwie osoby

Nic nie zapowiadało takiego przebiegu spraw. W internecie opublikowano nagranie zarejestrowane podczas burzy na jednej z plaż w Meksyku. Nagle w piasek uderzył piorun i poraził uciekających znad wody ludzi. Żywioł doprowadził do śmierci dwóch osób.

W Meksyku nagrano przerażające wideo. Nagle w plażę uderzył piorun i poraził dwie osoby. Niestety w kraju, mimo że ryzyko śmierci od porażenia piorunem jest zazwyczaj niskie, w takich wypadkach ginie bardzo wiele osób - nawet ponad 200 rocznie
W Meksyku nagrano przerażające wideo. Nagle w plażę uderzył piorun i poraził dwie osoby. Niestety w kraju, mimo że ryzyko śmierci od porażenia piorunem jest zazwyczaj niskie, w takich wypadkach ginie bardzo wiele osób - nawet ponad 200 rocznie123RF/Twitter/Azucena Uresti123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Do zdarzenia doszło w stanie Michoacan w Meksyku. Jak relacjonują lokalne media, burza zaskoczyła ludzi kąpiących się w oceanie. Jedna z osób znajdujących się na plaży nagrywała ewakuację telefonem. Nagle w piasek uderzył piorun, rażąc dwie osoby. Wszystko nagrało się na wideo.

Dramat plażowiczów w Meksyku. Uderzył w nich piorun

Jak relacjonują lokalne służby, jedna z porażonych osób to turystka, a druga - sprzedawca hamaków. Kobieta zmarła na miejscu, a mężczyzna, mimo akcji ratunkowej, po kilku godzinach w szpitalu.

Raport opublikowany w 2015 r. wyjawił, że spośród państw Ameryki Północnej i Południowej Meksyk jest krajem, gdzie w wyniku porażenia piorunem umiera najwięcej osób. Co roku z tego powodu umiera aż 220 osób. Wynika to przede wszystkim ze słabej infrastruktury - biedna część społeczeństwa ma dostęp tylko do prowizorycznych schronień i nie może schować się przed burzą np. w domu z betonu.

Co roku na świecie w ziemię uderzają setki milionów piorunów. W samych tylko Stanach Zjednoczonych rocznie jest ich ok. 40 mln. Co ciekawe, szansa na to, że piorun porazi człowieka jest bardzo niewielka i wynosi ok 1 do miliona.

Czy każdy piorun zabija?

Według statystyk również śmiertelność ofiar porażenia piorunem nie jest wysoka. Szansa, że człowiek przeżyje zetknięcie z żywiołem wynosi ok. 90 proc. To dlatego, że pioruny, nawet jeśli uderzą w ludzi, rzadko robią to bezpośrednio.

Bezpośrednie porażenie piorunem to zaledwie 3-5 proc. przypadków. Kolejne 5 proc. to urazy kontaktowe, które występują, gdy dana osoba dotyka np. drzewa czy budynku, w które uderzył piorun.

Wśród skutków porażenia piorunem u ludzi często wymienia się charakterystyczny ślad, który przypomina kształtem drzewo. To jednak nie wszystko. Ofiary piorunów mogą też zostać wtórnie poparzone, np. przez płonące ubranie. Częste są także uszkodzenia nerwów, objawy neurologiczne, utrata pamięć, stres pourazowy, a nawet depresja.

Polscy Łowcy BurzINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas