Powszechny środek owadobójczy może utrudniać nawigację nietoperzom
Spożywanie owadów zawierających chloropiryfos, środek owadobójczy zakazany w Unii Europejskiej, ale nadal stosowany w wielu innych krajach, wydaje się utrudniać poruszanie się dużym nietoperzom brunatnym. To może mieć poważne konsekwencje dla przetrwania wielu zagrożonych gatunków tych owadożernych ssaków.
Powszechnie stosowany insektycyd wydaje się utrudniać nawigację u dużych nietoperzy brunatnych, zmieniając poziomy białek mózgowych zaangażowanych w funkcjonowanie pamięci.
Środki owadobójcze szkodzą nietoperzom
Duże nietoperze brunatne (Eptesicus fuscus) wspierają rolnictwo, żywiąc się dużymi ilościami owadów żerujących na uprawach. Jednak wpływ insektycydów - takich jak chloropiryfos - na nietoperze jest niejasny.
Ze względu na szkodliwy wpływ na układ nerwowy ludzi chloropiryfos został zakazany przez Unię Europejską na początku 2020 r. USA poszły w ich ślady na początku 2022 r., zakazując stosowania substancji chemicznej w uprawach spożywczych, ale nadal można go stosować do upraw niespożywczych, takich jak trawa i drzewa. Jest również szeroko stosowany w regionach tropikalnych, gdzie różnorodność nietoperzy jest duża.
Nawigacja utrudniona przez chemikalia
Aby przetestować wpływ chloropiryfosu na układ nerwowy nietoperzy, Natalia Sandoval-Herrera z University of Toronto w Kanadzie i jej koledzy najpierw pozwolili 12 nietoperzom zbadać korytarz, który dzielił się na dwie ścieżki, z których jedna nagradzała nietoperze schronieniem, a druga była pozbawiona nagrody.
Zespół karmił połowę nietoperzy mącznikami, którym codziennie przez siedem dni wstrzykiwano mieszankę chloropiryfosu i oleju roślinnego, aby naśladować poziomy pestycydów wykryte wcześniej u owadów uprawnych. Naukowcy nakarmili pozostałe sześć nietoperzy mącznikami, którym wstrzyknięto tylko olej.
Następnie sprawdzili, jak dobrze nietoperze pamiętają drogę do schronienia. Te, które były narażone na działanie pestycydów wybrały właściwą drogę o połowę rzadziej niż nietoperze z grupy kontrolnej.
Zmiany w mózgach nietoperzy
"Nietoperze poddane działaniu pestycydów albo zatrzymują się zdezorientowane, albo częściej wybierają niewłaściwą drogę. I ogólnie są bardziej ospałe" mówi Sandoval-Herrera.
Analizując mózgi nietoperzy, zespół odkrył, że narażenie na pestycydy zmieniło obfitość białek związanych ze stanami zapalnymi, nawigacją przestrzenną i pamięcią.
Jednak w prawdziwym świecie nietoperze będą narażone na pestycydy przez dłuższy czas, więc efekty obserwowane w badaniu będą prawdopodobnie mniejsze niż te na wolności, mówi Sandoval-Herrera. "Mam nadzieję, że te informacje mogą pomóc w uregulowaniu stosowania pestycydów, tak abyśmy nie krzywdzili nietoperzy, gdy te robią dla nas coś dobrego".