Podpalony dąb "Cysters" przejdzie tomografię. Co dalej z zabytkowym drzewem?

Podpalony w zeszłym roku dąb "Cysters" przejdzie badanie tomograficzne. Pozwoli to ocenić jego stan. Leśnicy mają nadzieję, że pożar nie zniszczył całkowicie jednego z najstarszych drzew na Górnym Śląsku.

Podpalony dąb "Cysters" przejdzie badanie tomograficzne
Podpalony dąb "Cysters" przejdzie badanie tomograficzneRegionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w KatowicachFacebook
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Stan drzewa zostanie określony dzięki specjalistycznemu badaniu

Jak przekazał w październiku rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Marek Mróz, ogień został podłożony w dolnej części drzewa, która jest częściowo pusta. Choć udało się ugasić pożar, to nie wiadomo, jak bardzo dąb został zniszczony. Jego stan ma pokazać tomografia.

Tomografia, czyli rodzaj specjalistycznego prześwietlenia, służy określeniu stopnia, w jakim pożar wpłynął na drzewo. Tomograf zbada tkankę żywą w drzewie i pomoże nam określić stopień jego uszkodzenia, dostarczając wiedzy, czy konieczne są jakieś bieżące prace pielęgnacyjne w koronie lub w samym pniu.
powiedział PAP pełniący obowiązki nadleśniczego Nadleśnictwa Rudy Raciborskie Marcin Fischer

Przyrodnicy mają nadzieję, że wszystko będzie dobrze, ponieważ nie zaobserwowano niepokojących zmian. Ale jak będzie w rzeczywistości, to pokaże dopiero wiosna, gdy pojawią się pierwsze pąki, lub nie - jeśli drzewo zostało poważnie uszkodzone.

Jak przypomina Marcin Fischer, drzewo w przeszłości było badane tomograficznie. Wyniki poprzedniego prześwietlenia zostaną wykorzystane do porównania procesów biologicznych i oceny, w jakim stopniu dąb został uszkodzony.

Scenariusze są dwa — albo będziemy obserwować, że wiosną dąb znów pięknie się rozwija, pojawiają się pączki, a później będziemy zbierać z niego kolejne żołędzie do wysiewu, albo okaże się, że na wiosnę spotkamy się już z martwą materią. Tego dziś nie wiemy, jednak tomograf na pewno da nam szerszy ogląd.
ocenił nadleśniczy

Dąb "Cysters" jest jednym z najstarszych drzew na Górnym Śląsku

Okazałe drzewo znajdujące się na terenie zabytkowego kompleksu parkowego, w sąsiedztwie pocysterskiego klasztoru (stąd jego nazwa), ma około 500 lat. Obwód pnia wynosi 735 cm, średnica 230 cm (mierzona na wysokości 130 cm), całe drzewo ma 26 m wysokości. Z jego nasion wyhodowano wiele młodych dębów, z których powstały pamiątkowe aleje m.in. dębowa aleja upamiętniająca Światowe Dni Młodzieży.

Polskie lasy przyszłości. Jak będą wyglądały za 50 lat?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas