​Podniebna autostrada. Pół miliarda ptaków na niebie

Właśnie ruszyła wielka podniebna autostrada, a na niej pół miliarda ptaków. Lecą przez Polskę na daleką północ Skandynawii i Rosji. Najpierw pojawiają się dzikie gęsi, a za nimi wszystkie ptasie stany. Ptaki błotne, wodne, śpiewające i drapieżne. Śpieszą na lęgowiska.

article cover
INTERIA.PL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Dzikie gęsi latają nad Polską tam i z powrotemINTERIA.PL

Złaków Kościelny znajduje się zaledwie godzinę drogi od Warszawy. W dolinie Słudwi i Przysowy można obserwować dzikie gęsi. Dzięki pierwszym od kilku lat roztopom mają doskonały teren na chwilowy odpoczynek.

O tej porze roku rano zwykle rozlewiska otacza gęsta mgła. Tysięcy gęsi nie widać, za to dobrze słychać.

- Na tym obszarze pojawiają się trzy gatunki gęsi. Najliczniejszym jest gęś białoczelna, poza tym możemy spotkać gęsi tundrowe i gęgawę - mówi Bartosz Smyk, ornitolog z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Gęsi białoczelne i tundrowe zatrzymują się na rozlewiskach rzeki Słudwi w wędrówce na daleką północ. Jest tu teraz 20-30 tys. tych ptaków. - Gęgawa jest jednym z gatunków gęsi, która się u nas również gnieździ i ona tu już zostanie, natomiast gęsi tundrowe i białoczelne gnieżdżą się na dalekiej północy czyli w Skandynawii i północnej Rosji - mówi Smyk.

Wiosną przez Polskę migruje pół miliarda ptaków, w tym pół miliona gęsi. W tym samym czasie przez niebo Europy przelatuje blisko 5 mld ptaków.

Najwięcej hałasu robią gęsi, ale warto się dobrze rozglądać, bo wiosna to wyjątkowa okazja, by podejrzeć bardzo ciekawe gatunki. - Można wypatrzeć na przykład siewki złote. To gatunek, który wymarł jako lęgowy w naszym kraju - mówi Fatima Hayatli z Towarzystwa Ochrony Ptaków.

W miarę podnoszenia się mgieł, niebo zapełnia się kluczami dzikich gęsi. Ptaki ośmielone promieniami słońca wyruszają na pobliskie pola. - Gęsi zwykle nocują na wodzie. Dopiero wcześnie rano wielkimi stadami przelatują na żerowiska - mówi Smyk.

Ruch na podniebnej autostradzie trwać będzie do początku kwietnia, do czasu, gdy wszystkie ptaki zajmą swoje miejsce lęgowe.

Marcin Szumowski, Polsat News

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas