Pod wodą odkryli zupełnie nowy świat. Takich ekosystemów nikt nie widział

Nazca kojarzy nam się z płaskowyżem w Peru, na którym znajdują się tajemnicze piktogramy z czasów prekolumbijskich. Nazca to jednak także nazwa gór, tyle że podwodnych. To właśnie w okolicach podmorskiego Grzbietu Nazca odkryto nieznany dotąd podwodny ekosystem. Przez całe lata będziemy identyfikować i opisywać nowe gatunki z tego rejonu - mówią teraz naukowcy.

W pobliżu Chile i Peru odkryto nowe ekosystemy. Ukrywały się pośród podwodnych gór
W pobliżu Chile i Peru odkryto nowe ekosystemy. Ukrywały się pośród podwodnych górmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Odkrycia dokonane przez Instytut Oceaniczny Schmidta są dość przełomowe, a wciąż dochodzą nowe. Co więcej, można je obserwować na YouTube, gdzie naukowcy niekiedy wręcz transmitują to, co udało im się odnaleźć.

"Nasze oczekiwania związane z tymi poszukiwaniami zostały wielokrotnie przekroczone" - przyznaje chilijski naukowiec Javier Sellanes z Universidad Catolica del Norte, mieszczącego się w Antofagasta w Chile. Naukowcy podają, że udało im się odkryć zupełnie nowe, nieznane dotąd ekosystemy.

Javier Sellanes poinformował, że w podwodnych górach rozciągających się wzdłuż Grzbietu Nazca udało się znaleźć bogactwo życia i siedliska zwierząt i roślin, których nikt się nie spodziewał. A Jyotika Virmani z Oceanicznego Instytutu Schmidta dodaje, że identyfikacja i opis nowych gatunków zajmie teraz lata.

"Nasze oczekiwania związane z tymi poszukiwaniami zostały wielokrotnie przekroczone" - przyznaje chilijski naukowiec Javier Sellanes z Universidad Catolica del Norte
"Nasze oczekiwania związane z tymi poszukiwaniami zostały wielokrotnie przekroczone" - przyznaje chilijski naukowiec Javier Sellanes z Universidad Catolica del NorteAlex Ingle / Schmidt Ocean Institute / CC BY-NC 4.0materiały prasowe

Podwodne góry koło Ameryki Południowej to raj

Grzbiet Nazca to pasmo podwodnych gór leżące na zachód od Ameryki Południowej, od wybrzeży Peru i Chile aż po Rów Atakamski, które osiąga nawet ponad 8 tysięcy metrów głębokości. Splot czynników doprowadził tu do powstania podwodnego świata pozostającego w izolacji.

Te czynniki to obecność wspomnianego, głębokiego Rowu Atakamskiego, ale także chłodnego Prądu Humboldta, który odpowiada chociażby za obecność pingwinów na równikowych wyspach Galapagos i układu podwodnych szczytów ciągnących się od wybrzeży Peru i Chile aż po Wyspę Wielkanocną. To miejsce przyrodniczo nadzwyczajne.

To także góry potężne. Znajduje się tu 200 podwodnych szczytów, a pomiędzy nimi rozciągają się podmorskie doliny pełne ciekawego życia. Naukowcy zeszli na 4600 metrów i znaleźli tam wiele unikalnych gatunków. Stoki gór zamieszkują kalmary, kałamarnice, wiele nieznanych głowonogów, a także homary, langusty i inne skorupiaki.

Nowe ekosystemy zostały odnalezione pośród podwodnych gór
Nowe ekosystemy zostały odnalezione pośród podwodnych górSchmidt Ocean Institute, CC BY-NC-SAmateriały prasowe

Znajdziemy tu też bogactwo ryb, w tym głębinowych. Są także mało znane gąbki, koralowce głębinowe, rozwijające się z dala od promieni słonecznych czy kroczące po dnie ryby żabnicokształtne, używające płetw niczym kończyn.

Przypomnijmy, że Chile zawczasu utworzyło w tym rejonie oceanu podwodne rezerwaty Juan Fernandez i Nazca-Desventuradas. Decyzja rozsławiła kraj jako lidera w ochronie podwodnego życia, bo też rezerwat Nazca-Desventuradas jest ogromny, niemal tak duży jak Polska. Obejmuje około 297 tys. kilometrów kwadratowych oceanu w rejonie wysp takich jak Desventuradas.

Ryba z rodzaju Chaunacops sfotografowana na głębokości 1388,65 metrów
Ryba z rodzaju Chaunacops sfotografowana na głębokości 1388,65 metrówSchmidt Ocean Institute, CC BY-NC-SAmateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas