Plaga szczurów w Poznaniu. Miasto apeluje o współpracę

Poznań ma problem ze szczurami. Gryzonie te są nosicielami wielu chorób, dlatego miasto postanowiło rozpocząć szeroko zakrojoną akcję deratyzacji. Władze apelują, by podczas spaceru nie spuszczać psa ze smyczy, ponieważ w wielu miejscach będą rozstawione trutki.

Szczury znacznie rozmnożyły się w Poznaniu. Miasto apeluje, by nie zostawiać jedzenia w miejscach publicznych, ponieważ stanowią przyciągają nie tylko ptaki ale również gryzonie.
Szczury znacznie rozmnożyły się w Poznaniu. Miasto apeluje, by nie zostawiać jedzenia w miejscach publicznych, ponieważ stanowią przyciągają nie tylko ptaki ale również gryzonie.Arterra/Universal Images GroupGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Najwięcej szczurów roi się w samym centrum miasta. I chociaż jest ono sprzątane, gryzonie mnożą się tam dalej. Winowajcą jest chleb, który ludzie zostawiają by dokarmiać ptaki.

Najgorsza sytuacja jest w parkach: T. Mazowieckiego, Sołackim, L. Bergera, A. Wodziczki - teren zieleni przy rzece Bogdanka przy al. Wielkopolskiej; skwerach: R. Wilhelmiego, B. Jańskiego, A. Łuczaka oraz na placach Ratajskiego, Asnyka oraz zieleńcu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej czy Górze Przemysła.

Władze miasta apelują o to, by nie zostawiać żadnego jedzenia w parkach. Miasto dba o ptaki i nie są one głodne - zwłaszcza teraz, gdy mam już prawię wiosnę.

"Pozostawione resztki jedzenia w parku to nie pożywka dla dzikich ptaków, ale przede wszystkim szczurów. Najczęściej pozostawiany jest chleb, który ze względu na składniki szkodzi ptactwu, a dodatkowo przyciąga gryzonie. Wzmacnia to przekaz, że nie powinniśmy zostawiać w parkach jedzenia. Zwierzęta są tam odpowiednio dokarmiane, nie trzeba przynosić im "ludzkiego" pokarmu" - mówi Magdalena Taberska, inspektor Zarządu Zieleni Miejskiej.
Magdalena Taberska, inspektor Zarządu Zieleni Miejskiej w rozmowie z epoznan.pl

Miasto przypomina również, że przeprowadziło akcję informacyjną, w której edukowano nie tylko o odpowiednim pokarmie do dokarmiania ptaków, ale również o jego podawaniu w taki sposób, by nie przyciągało ono dzików lub szczurów. Specjaliści podkreślają, że podczas ostrej zimy jedzenie ptakom można zostawić w specjalnie zbudowanych dla nich budkach.

Apel miasta

Miasto prosi przede wszystkim o niezostawianie jedzenia w miejscu publicznym. Z uwagi na to, że będzie przeprowadzać akcję deratyzacyjną, która polega na rozstawieniu trutek w parkach, podkreśla, by podczas spaceru psy trzymać na smyczy.

W przypadku zauważenia szczurów w miejscu publicznym, należy zgłosić to straży miejskiej bądź zadzwonić bezpośrednio do Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP. Osoby posiadające aplikację Smart City Poznań mogą zgłosić w niej obecność sczurów w zakładce "deratyzacja".

Źródło: epoznan.pl

Owady i mąka ze świerszczyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas