Pijany jak mysz. Naukowcy otrzeźwili gryzonie zastrzykiem z hormonów
Zastrzyk chroniący przed upiciem się? Naukowcy udowodnili, że wstrzyknięcie hormonu znanego jako FGF21 chroni myszy przed efektami spożycia alkoholu.
Według badania opublikowanego 7 marca w czasopiśmie Cell Metabolism, hormon zwany czynnikiem wzrostu fibroblastów 21 (FGF21) chroni myszy przed wywołaną etanolem utratą równowagi.
"Odkryliśmy, że wątroba nie tylko bierze udział w metabolizowaniu alkoholu, ale także wysyła sygnał hormonalny do mózgu, który ma na celu ochronę przed szkodliwymi skutkami zatrucia, w tym utratą przytomności, jak i koordynacją" mówi współautor badania Steven Kliewer z Centrum Medycznego Southwestern University of Texas.
"Ponadto wykazaliśmy, że zwiększając stężenie FGF21 przez wstrzyknięcie hormonu do krwioobiegu, możemy radykalnie przyspieszyć powrót do zdrowia po zatruciu. FGF21 robi to, aktywując część mózgu, która kontroluje czujność" - mówi Kliewer.
Spożycie etanolu wytwarzanego w wyniku naturalnej fermentacji cukrów prostych w dojrzewających owocach i nektarach może powodować zatrucia, upośledzając zdolność poruszania się i zdolność oceny sytuacji. Ten rodzaj zatrucia zazwyczaj nazywamy “upiciem". Zwierzęta, które spożywają fruktozę i inne cukry proste, poradziły sobie z problemem, w toku ewolucji ucząc się wytwarzać enzymy wątrobowe rozkładające etanol.
Magiczny hormon
FGF21 jest hormonem, który jest indukowany w wątrobie przez różne stresy metaboliczne, w tym głód, niedobór białka, cukry proste i etanol. U ludzi etanol jest zdecydowanie najsilniejszym induktorem FGF21. Wcześniejsze badania wykazały, że FGF21 hamuje łaknienie etanolu, indukuje picie wody, zapobiegając odwodnieniu i chroni przed uszkodzeniem wątroby wywołanym alkoholem.
W nowym badaniu Kliewer i współautor badania David Mangelsdorf z University of Texas Southwestern Medical Center pokazują, że FGF21 odgrywa szerszą rolę w obronie przed szkodliwymi konsekwencjami narażenia na etanol, niż wcześniej sądzono. Myszy pozbawione FGF21 potrzebowały więcej czasu niż ich rodzeństwo, aby odzyskać zdolność do wykonywania skoordynowanych ruchów i utrzymywania równowagi po ekspozycji na etanol. I odwrotnie, podawanie FGF21 skróciło czas potrzebny myszom na odzyskanie przytomności po wywołanej etanolem utracie przytomności.
Co zaskakujące, FGF21 nie wywiera żadnych skutków neutralizujacych działanie innych substancji takich, jak ketamina, diazepam lub pentobarbital. Jego działanie wydaje się ograniczone wyłącznie do etanolu. Wyniki badań sugerują, że FGF21 wyewoluował konkretnie w celu ochrony przed zatruciem wywołanym etanolem.
Na razie nie jest jednak pewne, czy w przypadku ludzi działanie FGF21 byłoby równie skuteczne. W srócie - czy odkryliśmy wreszcie lek na pijaństwo.