Pasożyt zwiększa odwagę wilków. Niezwykłe odkrycie biologów
Mateusz Zajega
Niezwykle ciekawego okrycia dokonał zespół biologów z „Yellowstone Wolf Project”, który udowodnił, że wilki zarażone pasożytem Toxoplasma gondii są zdecydowanie bardziej skłonne do ryzyka od pozostałych osobników. Wspomniany pierwotniak podobnie może działać także na ludzi.
Tak naprawdę nie mamy bladego pojęcia o tym, jak wiele przeróżnych czynników wpływa na nasze życie i kształtuje nasze charaktery. Czasem wystarczy obecność mikrometrowego pierwotniaka, abyśmy zaczęli zachowywać się w znacząco odmienny sposób, czego najlepszym dowodem jest relacja pomiędzy Toxoplasma gondii a wilkami.
Pasożyt zwiększający odwagę
Jak dowiódł zespół amerykańskich biologów działających w ramach "Yellowstone Wolf Project", czyli inicjatywy zajmującej się od niemal trzech dekad badaniem wilków żyjących na terenie Parku Narodowego Yellowstone, obecność pewnego pierwotniaka wystarczy, aby wspomniane stworzenia zaczęły zachowywać się zdecydowanie śmielej niż dotychczas.
Uczeni przeanalizowali próbki krwi 230 wilków i odkryli, że stworzenia, u których wykryto obecność pasożyta Toxoplasma gondii, o wiele częściej zapuszczały się w głąb terytorium sąsiadujących z nimi kuguarów.
Co więcej, zarażone stworzenia aż 11 razy częściej opuszczały watahę, co bez wątpienia również jest zachowaniem cechującym się podjęciem pewnego rodzaju ryzyka, oraz miały aż 46 razy większą szansę na zostanie przywódcą stada. Oczywiście jest to rola dla bardziej agresywnych osobników.
Warto wspomnieć, że nie jest to pierwsze badanie dotyczące takiego wpływu Toxoplasma gondii na dzikie zwierzęta. Już w zeszłym roku wykazano, że identycznie działa on na hieny zamieszkujące Kenię.
Udowodniono także, że gryzonie zarażone wspominanym pierwotniakiem przestają bać się kotów, co oczywiście kończy się dla tych pierwszych tragicznie.
W adekwatny sposób zarażone wilki mogą być bardziej narażone na wyginięcie poprzez zbyt duże ryzykowanie.
- Wilki nie mają przestrzeni, by podejmować większe ryzyko niż podejmują obecnie - powiedziała Kira Cassidy, współautorka badania.
Czy pierwotniak działa podobnie na ludzi?
Otóż nie mamy jednoznacznej odpowiedzi. Istnieją badania przemawiające za tym, że Toxoplasma gondii działa podobnie na ludzi, aczkolwiek są również takie, które to kwestionują. Środowisko naukowe jest w tym przypadku podzielone.