Papugi rozpoznają się po głosach. Identyfikują zawołania przyjaciół i wrogów

Mnicha, niewielka papuga pochodząca z Ameryki Płd., potrafi identyfikować innych przedstawicieli swojego gatunku po głosach. To pierwszy ptak o którym wiemy, że jest w stanie rozpoznawać innych przedstawicieli swojego gatunku po brzmieniu ich zawołań.

Papużki rozpoznają się po głosach. Ptaki potrafią identyfikować zawołania przyjaciół i wrogów.
Papużki rozpoznają się po głosach. Ptaki potrafią identyfikować zawołania przyjaciół i wrogów.Jorge Sanz/SOPA Images/LightRocketGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Mnicha to dość niezwykła papuga. Średniej wielkości zielony ptak mieszka w koloniach, które wspólnie budują i zamieszkują wielkie gniazda. Ptaki, pierwotnie żyjące w Ameryce Płd. zostały zawleczone przez człowieka w wiele innych miejsc na całym świecie, a ich duże populacje żyją dziś np. na Florydzie czy w Hiszpanii.

Najnowsze badanie wskazuje jednak, że mnichy mają w sobie coś jeszcze bardziej nieoczekiwanego, niż skłonność do mieszkania w “domach wielorodzinnych". Nowe badanie wskazuje, że dzikie mnichy mają “głosowe odciski palca", które pozwalają im rozpoznawać osobniki w obrębie ich stada.

Naukowcy wiedzą od dawna, że niektóre gatunki, takie jak delfiny butlonose czy, co oczywiste, ludzie, mają indywidualne, charakterystyczne głosy które pozwalają na rozpoznanie pojedynczych osobników. Ale wiele innych gatunków wydaje się dla nas brzmieć zupełnie nie do odróżnienia - jeden słowik zazwyczaj brzmi dokładnie tak samo, jak każdy inny.

Zawsze brzmi inaczej

Już wcześniej ustalono, że mnichy (Myiopsitta monachus) mają odrębne, regionalne "dialekty". Dotąd nie było jednak wiadomo, czy poszczególne ptaki mają unikalne głosy.

Aby to zbadać, naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Niemczech zarejestrowali ponad 5500 wokalizacji 229 dzikich papug żyjących jako gatunek introdukowany w Barcelonie. Każda papuga miała unikalnie zakodowaną opaskę na nogę, dzięki czemu badacze mogli powiązać każdego ptaka z wydawanymi przez niego odgłosami.

W toku badania, naukowcy przeanalizowali cechy akustyczne pięciu rodzajów zawołań i odkryli, że w dwóch z nich papugi mają wyraźne, indywidualne cechy. Dotyczyło to tzw. wezwać kontaktowych i wezwania "truup". Wołania kontaktowe to krótkie okrzyki, które powiadamiają inne papugi o przybyciu danego osobnika. Wezwania "Trruup" pojawiają się pod koniec “rozmów" ptaków, a ich znaczenie jest nadal nieznane. 

Umiejętność rozróżniania poszczególnych osobników po głosie jest prawdopodobnie bardzo cenna dla ptaków, które żyją w dość złożonym, hierarchicznym społeczeństwie.

Ornitolodzy badają ptaki, które zimują w PolscePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas