ONZ: Niezbędne natychmiastowe cięcia emisji metanu
Natychmiast niezbędne są cięcia emisji metanu, jeśli mamy spowolnić tempo globalnego ocieplenia i utrzymać je poniżej progu uzgodnionego przez światowych przywódców - taki apel ma się znaleźć w raporcie ONZ, który zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu.
Metan, w porównaniu z dwutlenkiem węgla, ma znacznie większy potencjał zatrzymywania ciepła w atmosferze, choć jednocześnie rozkłada się w niej szybciej. To oznacza, że ograniczenie emisji tego gazu może szybciej i mocniej wpływać na klimat. Stąd rządy wielu państw coraz baczniej przyglądają się właśnie takim emisjom, szukając rozwiązań, które pomogą ograniczyć ocieplenie planety na poziomie do 1,5 st. Celsjusza, co uzgodniono w ramach porozumienia paryskiego z 2015 r.
"Należy podjąć pilne kroki w celu zmniejszenia emisji metanu w tej dekadzie" - napisano w podsumowaniu raportu, który ma być opublikowany w przyszłym tygodniu przez Program Środowiskowy ONZ.
Autorzy raportu stwierdzają, że za pomocą technologii już dziś dostępnych można zmniejszyć powodowane przez człowieka emisje metanu o 45 proc., czyli o 180 mln ton rocznie. Jeśli udałoby się to zrobić do 2030 r. świat uniknąłby do końca kolejnej dekady podwyższenia temperatury o 0,3 st. Celsjusza. Dlaczego to takie ważne przeczytasz tutaj.
- Nie mamy szans na osiągnięcie celów klimatycznych, jeśli nie ograniczymy emisji metanu, o których mówi ten raport - twierdzi Jonathan Banks z międzynarodowej organizacji non-profit Clean Air Task Force. Jednocześnie podkreśla, że wskazane w dokumencie rozwiązania "dają nam szansę na wygraną ze zmianami klimatycznymi w niedługim czasie".
Zgodnie z raportem, który cytuje Reuters, sektor paliw kopalnych ma największy potencjał, by ograniczyć wpompowywanie do atmosfery metanu jeszcze w tej dekadzie. To właśnie ta branża odpowiada za 35 proc. powodowanych przez człowieka emisji tego gazu. Rolnictwo za kolejnych 45 proc., a wysypiska śmieci za 20 proc.
W połowie kwietnia amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery poinformowała, że w atmosferze Ziemi jest więcej metanu, niż kiedykolwiek wcześniej odnotowano. Poziom tego gazu rośnie w zastraszającym tempie, a naukowcy nie do końca wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Czytaj więcej.