Odkryto trzy nowe gatunki węży. Szczególnie upodobały sobie cmentarze

Grupa naukowców odkryła na terenie Ekwadoru trzy nieopisane dotąd gatunki węży. Należą one do rodzaju, który z reguły ukrywa się przed człowiekiem pod ziemią. Nowo odkryte węże również stronią od ludzi, ale tylko tych żywych. Gatunki te upodobały sobie bowiem cmentarze i okolice kościołów.

article cover
materiały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Atractus discovery to nowy gatunek węża, którego odkryto na cmentarzysku w Ekwadorze
Atractus discovery to nowy gatunek węża, którego odkryto na cmentarzysku w EkwadorzeAlejandro Arteaga materiały prasowe

Rodzaj Atractus jest najlepiej opisanym spośród wszystkich węży na świecie. Do tej pory rozpoznano aż 146 gatunków z tego rodzaju, które występują w Ameryce Południowej od Panamy aż po Argentynę.

Trzy nowe gatunki węży

Teraz do tego rodzaju dołączyły trzy kolejne gatunki, które odnaleziono w Andach na terytorium Ekwadoru. Analiza cech węży, które odkryli naukowcy w Ameryce Południowej pozwoliła stwierdzić, że są to zupełnie nowe gatunki, jeszcze nigdy nieopisane.

Mimo że węży z rodzaju Atractus jest tak wiele, to ludzie raczej nie mają z nimi na co dzień do czynienia. Niewiele osób o nich słyszało, nie wspominając o zobaczeniu ich na żywo. Gatunki te bowiem preferują życie w ukryciu i rzadko można je spotkać. Większość z nich zamieszkuje odległe lasy mgliste, żyjąc w skalnych szczelinach lub zakopując się pod ziemią.

Węże, które kochają cmentarze

Podobnie jest z nowo odkrytymi gatunkami węży, czyli Atractus discovery, A. zgap i A. michaelsabini. W przeciwieństwie do reszty swojego rodzaju, zbliżają się one jednak do osad ludzkich. Dwa ostatnie gatunki znaleziono przy małych kościołach, a pierwszy chował się pod ziemią na małym cmentarzu.

Gatunki Atractus zgap i Atractus michaelsabini odkryto w pobliżu wiejskich kościołów
Gatunki Atractus zgap i Atractus michaelsabini odkryto w pobliżu wiejskich kościołówAlejandro Arteaga materiały prasowe

Mimo że znalezione węże są dla naukowców nowością, to już zostały uznane za zagrożone wyginięciem. Diego Piñán, nauczyciel w wiosce, w pobliżu której odkryto nowe gatunki tłumaczy, że jeszcze kilka lat temu jej mieszkańcy często zabijali te stworzenia. Teraz jednak sporo się zmieniło. Nauczyciel przechowywał ciała znalezionych przez siebie zmarłych gadów w alkoholu, dzięki czemu przyczynił się do opisania nowych gatunków.

Czapla biała, żołna, a nawet pelikan. Ciepłolubne ptaki pokochały PolskęPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas