Nurkowie zobaczyli „Posłańca”. Tajwan zostanie dotknięty przez katastrofę?
U wybrzeży Tajwanu nurkowie natknęli się na wielkiego króla śledziowego. Niezwykła ryba widywana jest niezwykle rzadko. Według legend ich pojawienie może zwiastować duże trzęsienie ziemi. Co czeka Tajwan w najbliższym czasie?
Nurkowie, pływając w wodach Oceanu Spokojnego u wybrzeży Tajwanu, natknęli się na niezwykle rzadko spotykaną rybę - był nim wstęgor królewski, nazywany także królem śledziowym, lub "Posłańcem".
Wstęgor królewski jest rybą głębinową z rodziny Regalecidae i jest jedną z najdłuższych ryb świata - jej długość może osiągnąć nawet 11 metrów! Jednakże istnieją doniesienia o co najmniej jednym osobniku, który miał aż 17 metrów. Król śledziowy jest gatunkiem kosmopolitycznym, czyli żyje w wielu strefach klimatycznych i ekologicznych, od wód Oceanu Spokojnego, przez Ocean Indyjski, Atlantyk, po Morze Północne i Śródziemne. Ryba egzystuje na głębokości od 200 do 1000 metrów.
Człowiek spotkał króla śledziowego
Niezwykłe spotkanie człowieka i króla śledziowego zostało uchwycone przez instruktora nurkowania Wanga Cheng-ru. Na filmie widoczna jest ryba unosząca się pionowo w toni wodnej, wykazuje ona minimalne oznaki ruchu - już sam ten widok niektórych może niepokoić. Jednakże według naukowców właśnie w taki sposób zwierzęta polują.
Zastanawiające może być także to, że ryba ta w ogóle nie boi się ludzi i pozwala na spotkanie "bliskiego stopnia". Również tutaj z wyjaśnieniem przychodzą specjaliści — uważają, że wstęgor królewski nie posiada zbyt wielu naturalnych wrogów, dlatego tez ludzie nie robią na nim wielkiego wrażenia.
Jednakże zastanawiające mogą być dwie duże dziury widoczne w boku ryby. Jak na razie naukowcy nie mają na to dobrego wytłumaczenia, lecz sugerują, że mogą być to rany spowodowane przez rekina.
Wstęgor zwiastuje trzęsienie ziemi?
Według legend i opowieści pojawienie się wstęgora królewskiego u wybrzeży ma zwiastować trzęsienie ziemi. W tajwańskim folklorze ryba ta nazywana jest "earthquake fish" - zwierzę ma wypływać z głębin oceanu tuż przed silnymi ruchami tektonicznymi.
Podobna sytuacja do opisywanej w niniejszym artykule, miała miejsce w 2020 roku, również u wybrzeży Tajwanu. Wówczas wyłowiono wstęgorza o długości 490 cm, a tego samego dnia, na obszarze, gdzie ryba została złowiona, wystąpiły dwa trzęsienia ziemi.
Z kolei od grudnia 2009 roku do marca 2010 r. wstęgorze pojawiały się licznie na plażach i wodach Japonii. Następnie w 2011 r. region Tōhoku (północny fragment największej japońskiej wyspy Honsiu) nawiedziło bardzo silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9. Zginęło wówczas około 20 000 osób. W Kraju Kwitnącej Wiśni ryba ta nazywana jest "Posłańcem z Pałacu Boga Morza".
W 2019 roku opublikowano specjalistyczne badania skupiające się na powiązaniu szczególnych zachowań ryb głębinowych i na występowaniu trzęsień ziemi. Naukowcy nie znaleźli korelacji między tymi dwoma zjawiskami.
Warto również wspomnieć, że wstęgor królewski był motywem do powstania legend o wężach morskich — porusza się on wężowatymi, falistymi ruchami. Z kolei według opowieści skandynawskich rybaków (które mają sięgać czasów wikingów), wstęgor przewodzi ławicom śledzi i jednocześnie jest ich królem.