Niemcy. Zidentyfikowano nowy gatunek dinozaura

Paleontolodzy z Uniwersytetu w Tybindze zidentyfikowali nowy gatunek dinozaura. Po ponownej analizie skamieniałości odkrytych w 1922 roku okazało się, że ówcześnie naukowcy błędnie sklasyfikowali je jako plateozaura. Nowo zidentyfikowany gatunek został nazwany Tuebingosaurus maierfritzorum.

article cover
Twitter
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Uczeni z niemieckiego Uniwersytetu Eberharda Karola w Tybindze w ramach dużego projektu postanowili przebadać wszystkie skamieniałości dinozaurów przechowywane w miejscowych zbiorach. Większość z nich wydobyto pod koniec XIX i na początku XX wieku z kamieniołomu położonego w pobliżu Trossingen.

Jak powszechnie wiadomo, stan ówczesnej wiedzy był na o wiele niższym poziomie niż obecnie, w związku z czym istniała szansa, że podczas identyfikacji skamieniałości miały miejsce błędy. Jak się okazuje, właśnie tak było.

Nowy gatunek dinozaura

Odkryte w 1922 roku szczątki dinozaura sklasyfikowano wówczas jako należące do plateozaura. Dzięki najnowszej pracy uczonych wiemy, że szczątki należą do innego, nieznanego wcześniej gatunku, który nazwano Tuebingosaurus maierfritzorum.

- Jego nazwa rodzajowa, Tuebingosaurus, jest hołdem dla naszego pięknego miasta uniwersyteckiego i jego mieszkańców - powiedział Ingmar Werneburg, współautor odkrycia.

Natomiast nazwa gatunkowa, maierfritzorum, została nadana na cześć dwóch niemieckich zoologów - profesora Wolfganga Maiera z Tybingi i profesora Uwe Fritza z Senckenberg Natural History Collections Dresden.

Stworzenie, o którym mowa, żyło ponad 200 milionów lat temu i żywiło się roślinami. W przeciwieństwie do plateozaurów poruszało się ono na czterech nogach, a swoim wyglądem przypominało zauropody, czyli sporych rozmiarów dinozaury z długą szyją. Dzięki jego odkryciu wiemy, że wczesne dinozaury z Europy były bardziej zróżnicowane niż dotychczas uważano.

Rowerem po Ameryce. Jak podróżuje się po Manhattanie?Przemysław BiałkowskiSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas