Reklama

Niedźwiedź Puszek uchwycony na wideo. "On tu cały czas krąży"

Wideopułapka zamontowana na Babiej Górze w Beskidach uchwyciła na filmie niedźwiedzia brunatnego. To prawdopodobnie Puszek – znany przyrodnikom osobnik, który upodobał sobie akurat ten rejon.

Wędrującego po lesie niedźwiedzia brunatnego zarejestrowała wideopułapka na Babiej Górze w Beskidach. Sądząc po jasnej łatce na łopatce, może to być Puszek, który jest znany już od lat - ocenił Maciej Mażul, przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego.

Niedźwiedź w Babiogórskim Parku Narodowym

Wideo ze spacerującym niedźwiedziem opublikował na swoim profilu na Facebooku Babiogórski Park Narodowy. "Babiogórski Park Narodowy to ostoja niedźwiedzia stanowiąca nie tylko sypialnię w okresie zimowego gawrowania, ale również jest ważnym węzłem komunikacyjnym pomiędzy innymi obszarami występowania" - napisali przyrodnicy.

Reklama

Maciej Mażul poinformował, że przyrodnicy cały czas obserwują ślady i odkrywają tropy tego niedźwiedzia. "On tu cały czas krąży. Widać na filmie, że ma białą łatkę na łopatce, co wskazywałoby, że najprawdopodobniej jest to nasz sławetny Puszek, który się tu zadomowił" - mówi Mażul.

Zobacz także: Niedźwiedź włamuje się do domów w USA. Waży 230 kg i kocha pizzę

Niedźwiedź brunatny to największy drapieżnik w Polsce

Wideopułapki uchwyciły Puszka po raz pierwszy gdy był jeszcze młody. Teraz ma prawdopodobnie około ośmiu lat - informują przyrodnicy. 

Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. W naszym kraju jest pod całkowitą ochroną. Niedźwiedzie brunatne osiągają nawet 800 kilogramów wagi i trzy metry wzrostu. W naturze potrafią dożyć wieku nawet 40 lat.  

Babiogórski Park Narodowy obejmuje okolice najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m n. p. m.). W 1977 r. okolica ta uznana została przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery.

oprac. Jakub Wojajczyk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy