Nie przeganiaj gęsi. Naukowcy odkryli, że to nie ma sensu

Kanadyjskie gęsi wypędzane z jakiegoś obszaru wracają tam dwa razy szybciej. Jeśli chcesz, by ptaki sobie poszły, poczekaj aż same się wyprowadzą - radzą naukowcy, którzy zbadali zachowanie ptaków.

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że przeganianie gęsi nie ma najmniejszego sensu. Okazało się, że ptaki chętnie wracają do miejsc, z których zostały wygonione
Amerykańscy naukowcy dowiedli, że przeganianie gęsi nie ma najmniejszego sensu. Okazało się, że ptaki chętnie wracają do miejsc, z których zostały wygonione 123RF/PICSEL

Badacze odkryli, że przepędzanie gęsi przynosi odwrotny od zamierzonego skutek. Dzikie ptaki, które często pojawiają się w amerykańskich parkach, szybciej wracają w dane miejsce, jeśli ktoś je aktywnie przepędza. 

Nie lubisz gęsi? Lepiej ich nie przeganiaj

Gęsi kanadyjskie są dość uciążliwymi sąsiadami. Północnoamerykańskie ptaki lubią mieszkać w miastach, ale nie przepadają za ludźmi. Czasami atakują przechodniów, pozostawiają po sobie odchody i, co najważniejsze, stanowią zagrożenie dla ruchu lotniczego na lotniskach. Badacze z Chicago pod kierunkiem Ryana Askrena postanowili sprawdzić, czy przepędzanie ich z danego obszaru przynosi jakiekolwiek skutki.

Naukowcy wyposażyli ptaki w urządzenia GPS i monitory aktywności, aby rejestrować ich zachowanie, a następnie wielokrotnie przeganiali je z parku za pomocą głośnych dźwięków. Nękane gęsi muszą wydawać dodatkową energię na ucieczkę z niebezpiecznej sytuacji. 

W założeniu ptaki powinny uznać, że ryzyko przebywania w danym miejscu przewyższa korzyści w postaci pożywienia lub odpoczynku. Ale chociaż gęsi szybko odchodziły, gdy się do nich zbliżano, wracały do parku dwa razy szybciej w dni, w których były nękane w porównaniu z dniami, w których opuszczały go z własnej woli.

Jak skutecznie przeganiać gęsi?

"Wydawało się, że uznały, że nie stanowimy realnego zagrożenia, jesteśmy tylko trochę irytujący" - mówi Askren. Lynsey White, dyrektor ds. humanitarnego rozwiązywania konfliktów związanych z dziką przyrodą w Humane Society of the United States, nie jest zaskoczona, że nękanie gęsi za pomocą hałasu nie zadziałało. "Najskuteczniejszymi technikami nakłaniania gęsi do opuszczenia danego obszaru są specjalnie wyszkolone gęsi lub lasery" - powiedziała magazynowi "New Scientist".

Gęsi w miastach są przyzwyczajone zarówno do ludzi, jak i pojazdów, więc "nic dziwnego, że przeganianie nie było niezwykle skuteczną formą nękania". Najlepszym sposobem zapobiegania konfliktom z gęsiami ma być modyfikacja siedliska tak, aby uczynić je mniej gościnnym, np. poprzez sadzenie wysokiej trawy lub krzewów wzdłuż linii brzegowych, co utrudnia gęsiom wchodzenie i wychodzenie z wody. 

Wata cukrowa w lesiePolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas