Naukowcy: obszary trawiaste mogą stać się kolejnym źródłem emisji dwutlenku węgla

Pokrywają 25 proc. powierzchni ziemi i zawierają 12 proc. światowych zasobów dwutlenku węgla - mowa o obszarach trawiastych. Według naukowców, mogą stać się jednym ze źródeł emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Pole uprawne w Brazylii
Pole uprawne w BrazyliiAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Raport w tej sprawie przygotowało Climate Change Resource Center amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Powiększająca się liczba zwierząt hodowlanych, a także zajmowanie kolejnych terenów na pastwiska ma przyspieszać zmianę klimatu.

Naukowcy z International Institute for Applied Systems Analysis sprawdzali, jak na zmiany klimatu reagują obszary trawiaste. O ile te dzikie i niezagospodarowane przez człowieka w ciągu ostatniej dekady pochłaniają więcej dwutlenku węgla, o tyle te, które służą m.in. jako pastwiska dla zwierząt, stały się źródłem emisji dwutlenku węgla. I to równie intensywnym, jak pola uprawne.

Pomóc może ponadpartyjna inicjatywa amerykańskich senatorów. Chris Coons z Partii Demokratycznej oraz Mike Braun z Partii Republikańskiej przedstawili projekt zwany "Ustawą Biliona Drzew" (ang. The Trillion Trees Act). Oprócz sadzenia drzew, zakłada on także dołączenie obszarów trawiastych, mokrawisk i ekosystemów wybrzeża do programu kontroli emisji dwutlenku węgla.

Choć stepy gorzej przechowują dwutlenek węgla niż lasy, to swój wpływ ma tutaj ocieplenie klimatu. - W stabilnym środowisku, drzewa przechowują więcej dwutlenku węgla niż obszary trawiaste. Jednak w przyszłości, narażonej na suszę i ocieplenie, możemy stracić jedne z najbardziej produktywnych pochłaniaczy CO2 - mówi Benjamin Houlton, dyrektor John Muir Institute of the Environment.

Skutki ocieplenia klimatu są już widoczne. Pożary lasów w Kalifornii uwalniają dwutlenek węgla z biomasy i liści. Według naukowców z Uniwersytetu Kalifornii w Davis, do 2101 r. tylko obszary trawiaste mogą skutecznie przechowywać węgiel, który wraz z kontaktem z powietrzem uwalnia dwutlenek węgla.  

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas