Naukowcy: Grzyby zapewniają roślinom "internetowe łącze"
Rośliny w sieci (stworzonej przez grzyby) przekazują sobie informacje oraz pokarm. Niektóre wpuszczają do niej nawet swoje "wirusy".
W ziemi przebiega biologiczna autostrada łącząca ze sobą królestwo roślin. To pewnego rodzaju sieć, która składa się z cienkich nici grzyba, a dokładniej grzybni (Mycelia). Rozwija się nawet do kilku metrów pod ziemią. Wszystkie rośliny w obrębie regionu mogą wykorzystać sieć i podłączyć się do niej.
Naukowcy partnerstwo korzeni roślin i grzybów nazywają mikoryzą. Występuje ona powszechnie w naturze. Badacze stwierdzili, że grzybowa sieć pozwala roślinom na pomaganie sobie we wzrastaniu i kwitnieniu.
Przykładem takiego mechanizmu jest to, że drzewa, takie jak daglezja zielona i brzoza papierowa mogą przenosić węgiel do mniejszych drzew, niedostających wystarczająco dużo światła słonecznego. To pozwala na wzrastanie sadzonkom rosnącym w cieniu innych drzew. Jako pierwsza zaobserwowała to zjawisko Suzanne Simard, absolwentka University of British Columbia.
Natomiast badanie przeprowadzone przez Ren Sen Zeng z South China Agricultural University udokumentowało, że rośliny są w ten sposób w stanie także ostrzegać się wzajemne i informować o potencjalnych zagrożeniach.
Grzybowe rurociągi
Naukowcy, zauważając, że strzępki, czyli pojedyncze nitki grzybni, mogą pełnić tego rodzaju rolę, wpadli także na pomysł, by wykorzystać grzyby w pracach planistycznych. Mykolog Lynne Boddy przeprowadziła badanie, w ramach którego wykonała z ziemi model Wielkiej Brytanii. W miejscu głównych miast postawiła kawałki drewna, na których były grzybnie. Strzępki bardzo szybko zaczęły rosnąć między "miastami". Po pewnym czasie odwzorowały mapę autostrad.
Podobne eksperymenty wykonali brytyjscy i japońscy naukowcy.
"Grzybowy internet" jest także narażony na niebezpieczeństwa. Niektóre rośliny, np. aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) czy orzech amerykański (Juglans nigra) wpuszczają toksyny do sieci, by utrudnić rozwój pobliskim roślinom i ograniczyć ich dostęp do wody oraz światła.Źródło: przystaneknauka.edu.us.pl, Zielona Interiamcz