Najdroższe grzyby świata rosną w Polsce. Gdzie i jak ich szukać?

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Najdroższe grzyby świata również w Polsce. Słynne trufle rosną pod ziemią, nie są łatwe do namierzenia i bez dobrze wyszkolonego psa to praktycznie niemożliwe. Na takie wyjątkowe grzybobranie wybrał się Marcin Szumowski, reporter programu "Czysta Polska" Polsat News.

Niewiele osób wie, że najdroższe grzyby świata występują też w Polsce. Zbieranie trufli nie jest jednak łatwe. Trzeba wiedzieć gdzie ich szukać i niezbędny może okazać się także specjalnie wyszkolony w tym celu pies
Niewiele osób wie, że najdroższe grzyby świata występują też w Polsce. Zbieranie trufli nie jest jednak łatwe. Trzeba wiedzieć gdzie ich szukać i niezbędny może okazać się także specjalnie wyszkolony w tym celu pies123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Truflobranie bez psa jest jak wyprawa na ryby bez wędki. "To po prostu jest podstawa - fajny, dobrze zmotywowany pies do pracy" - mówi Regina Kupiec z Jurajskiej Ekipy Truflowej.

Jak szukać trufli?

Zmotywowany i z wyjątkowym węchem tak jak Escobar, Ina i Florencja. To przedstawiciele starej włoskiej rasy lagotto romagnolo. Psy są specjalistami od poszukiwań trufli.

Polskiej trufli letniej można poszukiwać w całym kraju. "Najwięcej występuje na południu Polski, na całej szerokości południowej. Ale również w okolicach Warszawy są pojedyncze stanowiska, w Borach Tucholskich, a nawet nad morzem" - tłumaczy Piotr Kwec, założyciel Jurajskiej Grupy Truflowej.

W kraju mamy pięć jadalnych gatunków trufli. Najpopularniejsza jest letnia i jej jesienna odmiana. Z wyglądu i smaku są prawie takie same jak trufle francuskie czy włoskie. Ale uwaga - rośnie u nas także trufla wgłębiona. Jest chroniona i nie wolno jej  zbierać.

Piotr Kwec na truflach zna się doskonale. Wraz ze swoją Jurajską Ekipą Truflową poszukuje ekskluzywnych grzybów na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. "Tu jest idealne środowisko do występowania trufli. Mamy podłoże ze skał wapiennych, drzewa, troszkę grabu, dębu, buka. To są podstawowi gospodarze do występowania trufli" - mówi.

W Polsce można znaleźć najdroższe grzyby świataPolsat News

Gdzie w Polsce rosną trufle?

Znawcy wiedzą, że warto też kierować się występowaniem roślin - na przykład kopytnika. Rośnie on na podłożach zasadowych.

Sukces poszukiwań w bardzo dużym stopniu należy od pracy psa. Bo trufla rośnie pod powierzchnią ziemi. Dobrze ułożony towarzysz łowów może odszukać od kilku do kilkunastu grzybów na jednym wyjściu do lasu.

Jednak samo odnalezienie trufli to jedno, a fachowe jej wyjęcie to drugie. Kluczowe jest, aby po wyciągnięciu grzybnia nie wysychała. Zebrane polskie trufle, podobnie jak te z Francji czy Włoch, znajdują swoje zastosowanie głównie w kuchni. Ubogacają potrawy niezwykle ciekawym smakiem i wyjątkowym zapachem.

Polsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas