Najbardziej znany wulkan w Europie staje się coraz większy
Etna bardzo urosła w ciągu ostatnich 30 lat - poinformowali naukowcy z włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Według ostatnich pomiarów południowo-wschodni krater wulkanu sięga 3357 m n.p.m., czyli jest o 31 m wyższy niż trzy lata temu. Różnica to wysokość 10 piętrowego budynku.
Ogłaszając wyniki podano, że Etna ustanowiła nowy rekord. Poprzedni należał do uznawanego za wyższy krateru północno-wschodniego. W latach 1980-1981 r. sięgał on 3350 m., ale po ustaniu aktywności opadł.
W lutym Etna znów się obudziła. W ostatnich miesiącach doszło do 50 erupcji, podczas których wyrzucane do góry lawa i pyły stopniowo podnosiły niższy z kraterów. Teraz stał się najwyższym punktem góry.
Włoski instytut przebadał zdjęcia z Plejad, wysokorozdzielczych satelitów optycznych. Fotografie zrobiono między 13 a 25 lipca. Aby zrozumieć, do jakich zmian doszło, naukowcy stworzyli cyfrową rekonstrukcję terenu z 2015 r.
Obserwację utrudniał wydobywający się z wulkanu gaz. Jednak badaczom, którzy porównali zestawy zdjęć, udało się go usunąć. Dzięki temu dowiedzieli się, że najwyższy punkt Etny znajduje się na południowo-wschodnim kraterze.
Etna jest jednym z trzech najwyższych aktywnych wulkanów we Włoszech, ale jej rekordu raczej żaden z pozostałych nie pobije, bo jest prawie dwa i pół raza większa od drugiego na liście Wezuwiusza. Ten odpowiada za zniszczenie m.in. Pompejów w sierpniu 79 r. n.e. Etna jest także uważana za jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.
Władze Sycylii szacują, że tylko w lipcu z miasteczek wywieziono 300 tys. ton pyłu, który wyrzucił wulkan. Pył jest problemem dla mieszkańców, ponieważ brudzi ulice, spowalnia ruch drogowy i niszczy uprawy.
Zdaniem Tanii Cannizzaro, która mieszka w leżącej o dwie godziny jazdy od wulkanu Katanii, Etna jest jednocześnie piękna i denerwująca, a pył potrafi "padać jak deszcz". Czasami aktywność wulkanu jest na tyle mocna, że w Katanii trzęsą się szyby w oknach.
Według greckiej mitologii góra miała powstać w wyniku walki Zeusa z Tyfonem, który potem miał być w niej uwięziony. Etna była także miejscem, gdzie znajdowała się kuźnia Hefajstosa, boga ognia i kowali.