Mężczyzna zmarł podczas wędkowania. Użądliły go szerszenie

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Podczas weekendu w miejscowości Samarzewo (woj. wielkopolskie) doszło do śmiertelnego wypadku. Wędkarz został użądlony przez szerszenie. Pomimo przeprowadzonej reanimacji nie udało się go uratować.

Szerszeń może użądlić w przypadku zagrożenia
Szerszeń może użądlić w przypadku zagrożeniaStanislaw PUSZCZYNSKI/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Do dramatycznej sytuacji doszło w sobotę wieczorem w miejscowości Samarzewo. 52-letni wędkarz wraz z bratem wybrali nad Wartę na ryby. Jak wynika z zeznań, jeden z mężczyzn miał przypadkowo nadepnąć lub kopnąć na gniazdo szerszeni. Najpierw do niego nie podchodził, jednak po pewnym czasie ruszył w stronę gniazda. Wtedy miało dojść do ataku. Szerszenie atakują dopiero wtedy, kiedy czują się zagrożone.

52-latek został użądlony przez kilka owadów. Portal slupca.pl podaje, że około godziny 19:00 na miejscu zjawiły się służby ratunkowe - pogotowie i strażacy, ale pomimo przeprowadzenia reanimacji, doszło do zatrzymania krążenia, a w konsekwencji mężczyzna zmarł.

Czy jad szerszenia jest śmiertelny?

Użądlenie szerszenia może stanowić zagrożenie dla życia ludzi uczulonych na ich jad. Może to doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, jak w przypadku użądlenia przez pszczołę czy osę.

Szerszeń wstrzykuje za jednym użądleniem mniej, niż 0,2 mg jadu. Dawka śmiertelna to ok. 10-90 mg jadu na każdy kilogram masy ciała, więc dla zdrowego człowieka zagrożenie stwarza użądlenie przez wiele owadów.

Szerszenie mogą zakładać też gniazda pod ziemią, najczęściej w porzuconych norach zwierząt. Takie gniazda są szczególnie niebezpieczne dla człowieka, bo łatwo można je przeoczyć i nadepnąć, co będzie stanowić impuls do ataku owadów.

Jak poradzić sobie z użądleniem przez szerszenia?

Zaraz po użądleniu przez szerszenia pojawia się bolesny obrzęk i zaczerwienienie. Mogą pojawić się też bóle głowy, dreszcze oraz gorączka. Objawy te mogą się utrzymywać, dlatego warto zwrócić się o pomoc do lekarza.

W razie użądlenia, należy obserwować poszkodowanego przez co najmniej 30 minut, aby upewnić się, że nie występują objawy wstrząsu anafilaktycznego. Do użądlonego miejsca można przyłożyć lód lub wilgotną ściereczkę. Można także podać leki przeciwzapalne takie, jak aspiryna czy ibuprofen. Obrzęk można też zredukować podając leki przeciwhistaminowe i maść hydrokortyzonową.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas