Masowa śmierć wielorybów w Szkocji. Największy wypadek od dziesięcioleci

Na szkockim brzegu znaleziono ponad 50 wielorybów. Utknęły na mieliźnie i nie mogły wrócić do wody. Organizacje przyrodnicze poinformowały, że wiele zwierząt zostało poddanych eutanazji z powodu tragicznego stanu.

Masowa śmierć wielorybów w Szkocji
Masowa śmierć wielorybów w SzkocjiJeff J MitchellGetty Images

Szkocja. Śmierć 50 wielorybów

W niedzielę doszło do masowej śmierci wielorybów, które znalazły się na brzegu w północno-zachodniej części wyspy.  Przyrodnicy, którzy dotarli na miejsce tragedii zastali jedynie 15 żywych osobników z 55 wielorybów. Pozostałe zwierzęta zostały uśpione z powodu obrażeń, jakie doznały.

Przyrodnicy z organizacji The Scottish Marine Animal Stranding Scheme (SMASS) informują, że wieloryby mogą przetrwać poza wodą tylko ok. sześć godzin. Po tym czasie ich stan zaczyna się znacznie pogarszać.

SMASS zamierza dowiedzieć się, dlaczego wieloryby masowo dostały się na mieliznę, skąd nie mogły powrócić do wody. W celu zbadania przyczyn zostanie przeprowadzona sekcja zwłok zwierząt.

Eksperi uważają, że powodem znalezienia się wielorybów na brzegu była potrzeba pomocy samicy, która podczas porodu utknęła na mieliźnie.

Presja i hałas

Przyrodnicy zauważają, że śmiertelność wielorybów zwiększa się wraz z rosnącą presją ze strony człowieka. Zwierzęta źle reagują na podwodny hałas lub plączą się w sieci rybackie.

Według badań opublikowanych w zeszłym roku w czasopiśmie PNAS wieloryby tracą orientację z powodu obecnych pod wodą sonarów wykorzystywanych przez wojsko - podaje CNN.

Zjawisko wyrzucania wielorybów na brzegi jest niestety powszechne na całym świecie. W 2011 r. w Szkocji na brzegu utknęło 77 zwierząt. W niektórych regionach na Ziemi, np. w Australii, dochodzi do wypadków z udziałem kilkuset zwierząt.

"Kradnie telefony, zapalniczki, papierosy, herbatę, kawę...". Niezwykły "złodziejaszek" w ukraińskim okopieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas