Marzec jednym z najcieplejszych w historii pomiarów

Zeszły miesiąc był ósmym najcieplejszym marcem w historii pomiarów prowadzonych od 142 lat. Średnia temperatura na świecie była o 0,85 st. Celsjusza wyższa, niż średnia z XX w. - poinformowała amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA).

article cover
pixabay.com

Z danych NOAA wynika, że ubiegły miesiąc był 45. z rzędu marcem i 435 kolejnym miesiącem z temperaturami powyżej średniej XX w. 

To nie jest koniec złych wiadomości. Kurczy się pokrywa lodowa Arktyki. 21 marca miała powierzchnię 9,17 mln km2. To siódmy najniższy pomiar w historii wykonywanych w tym miesiącu. Taka sama pokrywa lodowa była w marcu 2007 r.

Mapa pokrywy lodowej Arktyki i Antarktydy. NOAA-NCEImateriały prasowe

Jednocześnie, zdaniem amerykańskich naukowców, marcowa pokrywa śnieżna była wyjątkowo skąpa. Na półkuli północnej był to 12. najniższy pomiar w historii.

Marzec był cieplejszy o co najmniej 2 st. Celsjusza m.in. w Kanadzie, na wschodzie Stanów Zjednoczonych, Bliskim Wschodzie, południowej i wschodniej Azji, a także w części centralnej Antarktydy.

Naukowcy przypominają, że w zeszłym miesiącu przez Pacyfik przeszedł cyklon Niran. Nadano mu najwyższą, piątą kategorię. Prędkość wiatru mogła osiągać nawet 280 kilometrów na godzinę Choć cyklon najpotężniejszy był nad oceanem, to spowodował straty w Nowej Kaledonii. To francuskie terytorium zamorskie, leżące 1,4 tys. km na wschód od Australii.

Najważniejsze zdarzenia klimatyczne w marcu wg NOAA. NOAA-NCEImateriały prasowe

Średnia temperatura na świecie cały czas rośnie. W Polsce w zeszłym roku przekroczyła 10 st. Celsjusza. Zdaniem IMGW 2020 r. należy zaliczyć do lat ekstremalnie ciepłych.

Społeczność międzynarodowa w porozumieniu paryskim zobowiązała się ograniczyć wzrost temperatury do 1,5 st. W związku z tym Unia Europejska do 2030 r. ograniczy emisję gazów cieplarnianych o 55 proc. Z kolei do 2050 r. wspólnota ma osiągnąć neutralność klimatyczną. 

Już wzrost o 1,5 st. Celsjusza oznacza bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe i podniesienie się poziomu mórz. Każde kolejne pół stopnia oznacza coraz mniej przewidywalną i gwałtowną pogodę, długie susze, a także coraz więcej zalanych terenów.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas