Ludzie zazdroszczą im nieśmiertelności. Dlaczego niektóre meduzy potrafią się odmłodzić?

Ludzkość od dawna bezskutecznie poszukuje leku na zatrzymanie czasu. Ludzie mogą pozazdrościć nieśmiertelności jednej z meduz, której kod genetyczny prześledzili naukowcy z Hiszpanii.

Gatunek potrafi ze stadium płciowo dojrzałego powrócić do niedojrzałego i to nawet wielokrotnie
Gatunek potrafi ze stadium płciowo dojrzałego powrócić do niedojrzałego i to nawet wielokrotnieUnsplash
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Naukowcy z Hiszpanii chcieli odkryć, dlaczego meduza ma zdolność wielokrotnego odmładzania się. W nadziei na odkrycie tajemnicy ich wyjątkowej długowieczności zaczęli szukać odpowiedzi w kodzie genetycznym.

Biologicznie nieśmiertelna

W badaniu (opublikowanym w Proceedings of the National Academy of Sciences) naukowcy zmapowali sekwencję genetyczną gatunku Turritopsis dohrnii. Ta meduza ma niesamowitą zdolność powrotu w stadium larwalne. Gatunek potrafi ze stadium płciowo dojrzałego powrócić do niedojrzałego i to nawet wielokrotnie. W sytuacji stresowej zarówno młoda jak i dojrzała meduza jest w stanie odwrócić cykl życiowy i stopniowo przekształca się w kolonię polipa.

Właśnie ta zdolność czyni meduzę biologicznie nieśmiertelną, dlatego też nazywana jest mianem immortal jellyfish (nieśmiertelna meduza).

Podobnie jak inne rodzaje meduz, ten gatunek przechodzi przez dwuczęściowy cykl życiowy
Podobnie jak inne rodzaje meduz, ten gatunek przechodzi przez dwuczęściowy cykl życiowyYouTube

Jak to możliwe, że się odmładza?

Podobnie jak inne rodzaje meduz, ten gatunek przechodzi przez dwuczęściowy cykl życiowy, żyjąc na dnie morskim w fazie bezpłciowej. Jej główną rolą jest przetrwanie w okresach niedoboru pożywienia. W odpowiednich warunkach meduzy rozmnażają się płciowo.

Chociaż wiele rodzajów meduz ma pewną zdolność odwracania procesu starzenia się,  większość z nich traci tę zdolność po osiągnięciu dojrzałości płciowej
Chociaż wiele rodzajów meduz ma pewną zdolność odwracania procesu starzenia się, większość z nich traci tę zdolność po osiągnięciu dojrzałości płciowejUnsplash

Chociaż wiele rodzajów meduz ma pewną zdolność odwracania procesu starzenia się,  większość z nich traci tę zdolność po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Z wyjątkiem tej nieśmiertelnej.

"Wiemy, że ten gatunek jest w stanie wykonać małe ewolucyjne sztuczki od może 15-20 lat" - powiedział Monty Graham, ekspert ds. meduz i dyrektor Florida Institute of Oceanography.

Naukowcy odkryli, że meduza ma w swoim genomie pewne zmiany, które mogą poprawić kopiowanie (replikację DNA) i naprawę DNA. Wydaje się również, że stworzenia te lepiej utrzymują końce chromosomów zwanych telomerami. Wykazano, że u ludzi i innych gatunków długość telomerów skraca się wraz z wiekiem.

Badacze mówią, że badania nie zostały przeprowadzone w celu komercjalizacji odkrycia i wykorzystania meduz. Zespół chciał zaspokoić swoją ciekawość i znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób meduzy potrafią oszukiwać śmierć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas