Lotnisko przy rezerwacie ptaków. "To sprawa całej Europy"

Rząd Albanii chce zbudować lotnisko w odległości zaledwie 5 km od rozległego, chronionego obszaru przyrody. W ostatni weekend stycznia na południu Albanii odbyły się protesty w związku z planowaną inwestycją. Negatywne zdanie o budowie ma także Unia Europejska.

Rząd Albanii zobowiązał się objąć rzekę Vjosa obszarem należącym do parku narodowego
Rząd Albanii zobowiązał się objąć rzekę Vjosa obszarem należącym do parku narodowegoFerdi LimaniGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ekolodzy protestowali w sprawie planowanej przez rząd budowy nowego lotniska na południu Albanii. Według wielu z nich realizacja tej inwestycji zagraża ptakom żyjącym w dzikim, chronionym prawem rezerwacie przyrody w okolicy. Pośród piaszczystych plaż można znaleźć między innymi pelikany dalmatyńskie i flamingi.

Śródziemnomorski rezerwat Vjose-Narte (Vjosë-NartëDelta Protected Area) leży nad rzeką Vjosa (Vjosë) niedaleko wybrzeża Adriatyku. Miejsce to jest cyklicznie odwiedzane i zamieszkiwane przez ponad 200 gatunków ptaków, które tędy migrują.

Rzeka Vjosa
Rzeka VjosaFerdi LimaniGetty Images

Lotnisko przy rezerwacie

Rząd Albanii chce wybudować lotnisko w odległości zaledwie 5 km od wybrzeża Adriatyku i rezerwatu.

„Ci, którzy myślą, że to lotnisko będzie oznaczać rozwój, w rzeczywistości to przyniesie tylko zniszczenie” – powiedział Agencji Reuters przewodnik turystyczny, który jako jeden spośród setki protestujących zgromadził się, aby wyrazić sprzeciw planowanej budowy.

Albania jest od 2014 r. kandydatem do Unii Europejskiej, która wyraziła sprzeciw wobec planowanej i realizowanej od końca 2021 r. inwestycji przy rezerwacie.

UE stwierdza, że decyzja o budowie lotniska została podjęta w sprzeczności z krajowymi i międzynarodowymi przepisami dotyczącymi ochrony różnorodności biologicznej.

Ślady ptaków przy rzece Vjosa
Ślady ptaków przy rzece VjosaFerdi LimaniGetty Images

Komitet Konwencji Berneńskiej, działający na rzecz ochrony europejskiej dzikiej przyrody i ochrony siedlisk przyrodniczych, twierdzi, że Albania powinna zrezygnować z planowanej inwestycji.

Członek organizacji pozarządowej Ochrony i Ochrony Środowiska Naturalnego w Albanii (PPNEA) mówi, że ochrona lokalnej przyrody to nie tylko sprawa Albanii, a całej Europy, w której bezcenna fauna i flora powinny być chronione i zabezpieczone. Jeśli lotnisko powstanie wiele ptaków znajdzie się w niebezpieczeństwie. Zwiększy się ryzyko kolizji samolotów z dzikimi ptakami.

Ornitolodzy badają ptaki, które zimują w PolscePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas