Łąka kwietna w ogrodzie. Kiedy ją wysiać i jak pielęgnować?
Łąka kwietna w ogrodzie nie tylko pięknie się prezentuje, zachwycając różnorodnością barw i zapachów, ale również przyciąga pożyteczne owady. Jest prosta w uprawie i nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Kiedy założyć łąkę kwietną? Jakie gatunki roślin wybrać?
- Łąka kwietna coraz częściej staje się alternatywą dla tradycyjnego, krótko przystrzyżonego trawnika.
- Można zaaranżować ją na całej powierzchni ogrodu lub tylko w jego części.
- Dzięki niej przestrzeń zyska naturalny, rustykalny charakter, wzrośnie również bioróżnorodność.
Spis treści:
Łąka kwietna w ogrodzie. Czy warto ją wysiać?
W ostatnich latach łąki kwietne cieszą się dużą popularnością. Coraz częściej zakłada się je nie tylko na prywatnych posesjach, ale również w przestrzeni miejskiej.
Ma to wiele zalet - zaaranżowany w ten sposób trawnik nie wymaga dużych nakładów pracy, a dłuższa trawa chroni ziemię przed nadmiernym wysychaniem. Dodatkowo łąka kwietna daje schronienie różnym gatunkom zwierząt - drobnym ssakom, ptakom oraz owadom.
Wśród wysiewanych kwiatów znajduje się wiele gatunków miododajnych, zapewniających pożywienie pszczołom, motylom czy trzmielom. Aby zwiększy pozytywny wpływ łąki kwietnej na otoczenie, można urozmaicić ją o domek dla jeży oraz poidło dla owadów.
Dzięki odpowiedniemu doborowi roślin możemy mieć pewność, że będzie ona kwitła od wczesnej wiosny, aż do jesieni. Łąka kwietna szczególnie dobrze prezentuje się w dużych ogrodach, urządzonych w stylu cottage, stawiających na naturalność i zróżnicowanie. Można również wysiać ją jedynie na niewielkim obszarze ogrodu.
Coraz częściej spotyka się również łąki kwietne na tarasach lub dużych balkonach.
Kiedy założyć łąkę kwietną?
Najlepszym momentem na wysiewanie łąki kwietnej jest wiosna, szczególnie okres od połowy kwietnia do końca maja. Raczej nie zdarzają się już wtedy przymrozki, daleko również do pierwszych upałów, które mogłyby nadmiernie wysuszyć ziemię i osłabić młode rośliny.
Oczywiście można wysiać łąkę również w lecie, należy jednak pamiętać, że część roślin prawdopodobnie nie zdąży wyrosnąć. W gorące dni konieczne jest również regularne podlewanie.
Przed wysianiem nasion konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża - musi być ono przekopane i oczyszczone. Dużą zaletą łąki kwietnej jest fakt, że wyrośnie nawet na mało urodzajnej ziemi. Na uboższej glebie przeważać będą kwiaty, natomiast trawa będzie rosła wolniej.
Jakie nasiona wybrać do łąki kwietnej w ogrodzie?
Mieszanki nasion używanych do stworzenia łąki kwietnej wyróżniają się dużą różnorodnością. Zazwyczaj znajdują się wśród nich wolno rosnące trawy, rośliny motylkowate - np. koniczyna, wyka, łubin - oraz polne ozdobne rośliny kwitnące, takie jak, maki polne, chabry bławatki, jaskry, gipsówka, rumianek pospolity, dziurawiec czy krwawnik pospolity. Takie połączenie sprawi, że łąka będzie bujna i efektowna, a rośliny będą kwitły przez długi okres.
Osoby, które nie chcą samodzielnie łączyć nasion, mogą kupić gotowe mieszanki. Wiele z nich dostosowanych jest do rodzaju gleby, na której posiana będzie łąka kwietna.
Jak pielęgnować łąkę kwietną?
Ten rodzaj zieleni jest bardzo mało wymagający, co z pewnością ucieszy wielu ogrodników. Łąka kwietna nie potrzebuje nawożenia, wystarczy jej również sporadyczne podlewanie (poza okresami suszy, oraz momentem zaraz po wysiewie, gdy potrzebuje większej wilgotności).
Koszenie łąki kwietnej odbywa się bardzo rzadko - najczęściej robi się to 1-2 razy w roku, jednak nie wcześniej, niż pod koniec czerwca. Po koszeniu najlepiej zostawić resztki roślinne na kilka dni - dzięki temu zawarte w nich nasiona wyschną i wysypią się, co przyczyni się do dalszego rozsiewania.
Warto również co kilka lat dosiewać mieszankę nasion kwiatów polnych, by zachować odpowiednie proporcje. W przeciwnym razie łąka zostanie zdominowana przez znacznie szybciej rozrastające się trawy.
Czytaj również:
Zobacz także: