Które małe psy czują się dobrze w mieszkaniach? Te rasy są domatorami

Małe psy mogą się świetnie odnaleźć nie tylko w domu, ale i w mieszkaniu. Wybór odpowiedniej rasy jest bardzo istotny, szczególnie gdy mamy małe dzieci. Podpowiadamy, na jakie małe rasy psów się zdecydować, jeśli masz mieszkanie, a marzysz o czworonożnym towarzyszu.

Małe psy do mieszkania. Jaką rasę wybrać?

Wiele osób nie posiada własnego podwórka, które mogłoby stanowić otwartą przestrzeń dla czworonogów. Mały metraż mieszkania często zdaje się przeszkodą uniemożliwiającą posiadanie psa. Jednak istnieją małe rasy psów, które idealnie odnajdą się w takich warunkach. Oto najbardziej polecane małe psy do mieszkania:

Reklama

 • Shih tzu - to mały pies, który co prawda, będąc szczeniakiem, wymaga częstego wychodzenia na spacery, jednak już jako dorosły pies nie potrzebuje dużo ruchu i wystarczają mu 2/3 wyjścia dziennie. Spacery nie muszą być długie, ale należy pamiętać, że Shih tzu to małe psy, które są zaciekawione otoczeniem i posiadają potrzebę poznawania świata zewnętrznego. Warto dodać, że to rasa psów o niezależnym charakterze, dlatego wymaga odpowiedniego szkolenia z podstawowego posłuszeństwa.

 • Yorkshire terrier - to trzykilogramowy mały pies domowy, który jest najmniejszy z całego gatunku terrierów. Jest to rasa psa, która potrzebuje dużo uwagi właściciela i uwielbia zabawę. Mimo że nie wymaga bardzo długich spacerów, to lubi mieć własną przestrzeń, dlatego dobrze będzie się czuł w mieszkaniu z balkonem, na którym może spędzać czas. Warto wziąć pod uwagę też grubość ścian i ewentualnie zamontować drzwi wygłuszające, ponieważ ta rasa jest bardzo czuła na wszelkie dźwięki pochodzące z innych mieszkań czy klatki schodowej i reaguje na nie szczekiem. Może on być uciążliwy dla innych mieszkańców bloku, dlatego warto wziąć pod uwagę te czynniki, przed zdecydowaniem się na tego małego psa.

 • Mops - należy do jednej z najbardziej leniwych ras małych psów, więc nie potrzebuje dużo ruchu zarówno na spacerach, jak i w mieszkaniu, co sprawia, że świetnie odnajdzie się nawet na małym metrażu. Specyficzne dla tego małego psa jest to, że jest niezwykle towarzyski i nie lubi zbyt długo przebywać sam. Skutkuje to też tym, że będzie bardzo przyjaźnie reagował na gości odwiedzających twoje mieszkanie.

 • Chin japoński - to także mały pies, który nie potrzebuje dużej ilości przestrzeni. Mimo to jest dość aktywny, dlatego warto, żeby miał w mieszkaniu wyznaczone swoje miejsce do zabawy i mógł sobie w nim wytyczyć krótkie ścieżki do spacerów. Dodatkowo to jeden z nielicznych psów, które można nauczyć korzystania z kuwety.

 • Jamnik - to także rasa małych psów, która odnajduje się w niewielkich przestrzeniach, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że to bardzo dynamiczne małe psy, które potrzebują rozładować swoją energię. Dodatkowo to małe psy myśliwskie, dlatego najlepsze będą dla nich spacery nie na betonie, tylko na łąkach czy w lasach. Jeśli zapewnimy im odpowiednią aktywność, to nie będą hałasować w domu, ani niszczyć rzeczy, tylko zmęczone tropieniem będą odpoczywać.

 • Cavalier king charles spaniel - to przedstawiciel małych psów, który zaakceptuje każdą ilość aktywności i spacerów, jakie mu zaoferujesz. To idealny pies dla osób pracujących z domu, ponieważ jest bardzo towarzyski i potrzebuje częstego kontaktu z ludźmi. Warto wyznaczać mu konkretne pory na zabawy, które spożytkują jego energię.

 • Chihuahua - to jedna z najmniejszych ras psów. Mimo niewielkich gabarytów są bardzo aktywnymi psami i powinny być wyprowadzane co najmniej 3 razy dziennie. To rasa małych psów, która jest bardzo delikatna i należy być ostrożnym przy kontakcie fizycznym z nimi, dlatego nie nadają się dla rodzin z dziećmi.

 • Jack Russel Terrier - to także małe psy domowe, ale o bardzo dużej aktywności. Sprawia to, że świetnie nadają się dla osób uprawiających sport. Ten mały pies chętnie będzie towarzyszył ci podczas biegania, ale i podczas dłuższych spacerów. Równocześnie jest bardzo przyjazny i towarzyski i chętnie przyjmie wraz z tobą gości w mieszkaniu.


Jak stworzyć dobre warunki małym psom w mieszkaniu?

Każde zwierzę potrzebuje dobrych warunków, również małe psy. Przed wzięciem na siebie tak dużej odpowiedzialności, musimy dowiedzieć się, jak zapewnić im jak najlepszy byt w naszym mieszkaniu.

Musimy zacząć od zapewnienia małemu psu odpowiedniej i wyraźnie zaznaczonej przestrzeni, w której będzie czuł się bezpiecznie i będzie mógł tam spokojnie odpoczywać oraz spać. Legowisko psa domowego nie powinno znajdować się w miejscach takich jak korytarz, gdzie ciągle ktoś przechodzi.

W małych mieszkaniach poleca się rozwiązanie, jakim jest klatka kennelowa, która staje się oazą dla psa i pozwala mu się skryć w razie, gdy nie czuje się bezpiecznie lub na przykład przytłacza go ilość osób w domu, kiedy mamy gości.

W następnej kolejności trzeba wyznaczyć mu określone miejsce do jedzenia. Musi ono się znajdować w takiej lokalizacji, abyśmy nie przeszkadzali psu podczas spożywania pokarmu. Dodatkowo podczas jedzenia, nasza zbyt bliska obecność, może spowodować to, że pies będzie wyrzucał jedzenie z miski. Wynika to z tego, że małe psy sądzą, iż należymy wtedy do stada i potrzebujemy również ich jedzenia. Z tego samego powodu, nie powinno się stawiać misek na dywanach czy wykładzinach, ponieważ mogą ulec zabrudzeniom.   

Na koniec musimy pamiętać o tym, że niezależnie od poziomu swojej aktywności, małe psy potrzebują przestrzeni do zabawy. Posiadając małe mieszkanie, warto też te zabawki uporządkować i trzymać w określonym miejscu, żeby nie zajmowały zbyt dużo miejsca. Możesz wykorzystywać również wiszące półki na akcesoria małego psa, dzięki czemu on również będzie miał więcej przestrzeni na zabawę.

Wybór osiedla. Gdzie małe psy czują się najlepiej?

Wynajmując lub kupując mieszkanie, warto się również zastanowić, jakie otoczenie będzie najlepsze dla małych psów. Przyglądając się osiedlu, na którym zamierzamy zamieszkać, zwróćmy przede wszystkim uwagę, czy jest tam dużo miejsc, które nadadzą się na spacer z pupilem. Warto, aby nie były to tylko betonowe ścieżki, ale również parki czy łąki, gdzie nasz pies będzie mógł się poczuć swobodnie.

Postaraj się także zorientować czy w pobliżu mieszka dużo psów i weź to pod uwagę, jeśli twój pies nie jest zbyt towarzyski, albo ma temperament, który utrudnia kontakt z innymi zwierzętami. Przed przeprowadzką w to miejsce, przeprowadź odpowiednie szkolenie dla swojego pupila, które przygotuje go do tych zmian.

Jaki pies do mieszkania z dzieckiem?

Wybierając psa do mieszkania, podejmujemy bardzo ważną decyzją, szczególnie gdy mamy dziecko. To, jaką rasę weźmiemy, ma wpływ na bezpieczeństwo dziecka, ale i na komfort psa, ponieważ niektóre z nich są bardzo delikatne. Podpowiadamy, jakie są najłagodniejsze psy dla dziecka, spośród najmniejszych ras:

 • West highland white terier - to małe psy nazywane potocznie Westami. Są bardzo skore do zabawy. Co najważniejsze Westy są łagodne i oddane. Oprócz tego są to bardzo inteligentne małe psy, które szybko uczą się nowych zasad i nie sprawiają większych kłopotów.

 • Cavalier king charles spaniel - ta rasa małych psów, uwielbia kontakt fizyczny i wszelkiego rodzaju pieszczoty oraz głaskanie, dlatego świetnie się czuje przy dzieciach.

 • Pudel miniaturowy - to rasa małych psów, które są wspaniałymi towarzyszami dla najmłodszych. Pudle są bardzo cierpliwie, inteligentne i opiekuńcze, a ich wesoły charakter zachęca do zabawy z nimi.

 • Bichon frise - to małe psy lubiące pieszczoty i zabawę, dlatego są świetnymi kompanami dla dzieci, których nie odstępują nawet na krok.

 • Buldog francuski - mimo surowego wyglądu, to bardzo łagodne i wesołe małe psy. Charakteryzuje je duża cierpliwość, która jest niezbędna przy dzieciach. Dodatkowo buldogi bardzo lubią zabawę, więc przy tych małych psach najmłodsi na pewno nie będą się nudzić

Czytaj również:

Jak widzą psy? Sprawdziła to sztuczna inteligencja

Psy płaczą ze szczęścia gdy widzą swoich właścicieli

Czy pies w samochodzie może jeździć bez pasów? 

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: małe psy | bezpieczny pies dla dziecka | łagodne rasy psów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama