Koty domowe istnymi mordercami. 270 milionów ofiar tylko w tym kraju

Brytyjscy naukowcy postanowili spróbować oszacować, jak wiele różnych stworzeń zabijają koty domowe na terenie ich kraju. Liczby mogą szokować, gdyż ofiarami tych uroczych pupili pada w Wielkiej Brytanii nawet 270 milionów zwierząt każdego roku.

Koty stanowią poważny problem dla środowiska
Koty stanowią poważny problem dla środowiskapixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W samej Wielkiej Brytanii mieszkańcy posiadają łącznie aż 9,5 miliona udomowionych kotów. Łącznie przewyższają one ponad sześciokrotnie liczbę wszystkich dzikich ssaków w kraju, co doskonale pokazuje, jak wielki wpływ mają te stworzenia na ekosystem całego kraju.

Mimo przymiotnika "udomowiane" koty uważa się za jeden z najbardziej problematycznych gatunków inwazyjnych. Są one głównym zagrożeniem dla wielkiej liczby zagrożonych wyginięciem zwierząt, które często kończą swój żywot w ich pyskach.

Koty zabijają miliardy stworzeń

Dla przykładu w samych Stanach Zjednoczonych koty zabijają około 15 miliardów ssaków i niemal dwa miliardy ptaków każdego roku. Tak wielkie liczby z pewnością mogą szokować. Być może, właśnie one wywarły wpływ na brytyjskich naukowców, którzy postanowili zbadać, jak wiele stworzeń umiera przez te czworonożne zwierzęta w samej Wielkiej Brytanii.

Okazuje się, że 9,5 miliona kotów domowych w Wielkiej Brytanii może zabić około 160-270 milionów ofiar rocznie. W Zjednoczonym Królestwie mieszka około trzy miliony więcej udomowionych kotów niż w Polsce, co pozwala nam mniej więcej porównać, jak sytuacja może wyglądać w naszym kraju.

Nie ma wątpliwości, że rola kotów w przyrodzie jest niewyobrażalnie wielka. Choć nasi czworonożni przyjaciele przynoszą nam wiele radości i korzyści dla zdrowia psychicznego, nie można ignorować ich negatywnego wpływu na środowisko.

Całe badanie można znaleźć w czasopiśmie "Landscape and Urban Planning".

"Jeżyk i przyjaciele" - zwiastun filmumateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas