Konopie lekiem na klimatyczne kłopoty

Ta szybko rosnąca roślina jest dwa razy skuteczniejsza w pochłanianiu i zatrzymywaniu dwutlenku węgla niż drzewa. Konopie mają ogromny potencjał także z innych względów.

Pole konopne w Kolorado
Pole konopne w Kolorado RJ Sangosti/MediaNews Group/The Denver PostGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Konopie są jedną z najszybciej rosnących roślin na świecie. Mogą urosnąć do 4 m wysokości w ciągu 100 dni. Obecnie z konopi siewnych produkuje się m.in. prozdrowotny olej CBD, kosmetyki, maści, a z włókien odzież i dodatki.

I to nie wszystko, bo konopie wykorzystuje się też w ekologicznym budownictwie do izolacji budynków i betonu. Koncern BMW używa ich nawet do zastąpienia tworzyw sztucznych w różnych częściach samochodowych.

Konopie i klimat

We wszystkich debatach o tym, jak powstrzymać zmiany klimatyczne, prawie nigdy nie wspomina się o konopiach. Zapominanie o potencjale tych roślin w wielu dziedzinach ekologii, jest błędem. Konopie są niezwykle skuteczna w pochłanianiu i zatrzymywaniu węgla.

1 hektar zasadzonych konopi pochłania od 8 do 22 ton CO2 rocznie. A to przewyższa zdecydowanie zdolności pochłaniania tego gazu przez jakikolwiek las.

Z badań opublikowanych w Science Direct, płynie wniosek, że zarówno uprawa konopi siewnych, jak i indyjskich, jest dobrym rozwiązaniem do walki ze zmianami klimatycznymi.

W badaniu stwierdzono, że szybkość wzrostu konopi oraz zdolność ich magazynowania CO2 czynią tę roślinę wybitną pod względem walki z globalnym ociepleniem.

Gaz po wchłonięciu jest magazynowany we włóknach rośliny, co można również wykorzystać w przemyśle do obniżenia śladu węglowego.

Ważne jednak, aby hodowla roślin miała miejsce na zewnątrz, a nie wewnątrz, ponieważ ogromne uprawy pochłaniają sporo energii elektrycznej. Konopie potrzebują do wzrostu dużo światła. Problem rozwiązuje się, jeśli do ogrzania roślin używana jest energia pochodząca ze źródeł odnawialnych. Wiedzą o tym np. hodowcy konopi w Kalifornii którzy zaopatrują konsumentów w całym kraju w lecznicze odmiany konopi.

Niderlandy: Sztuka w walce o klimatDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas