Każdy się ich boi. Czy szerszenie są pożyteczne?

Opracowanie Tomasz Kromp

Te owady budzą grozę wszędzie tam, gdzie się pojawią. Mowa o szerszeniach, które występują pospolicie na terenie całej Polski. Sprowokowane stworzenie może użądlić, i to boleśnie. W przypadku osób uczulonych jad tego owada może wywołać niebezpieczny dla życia wstrząs anafilaktyczny. Kiedy szerszenie atakują ludzi i w jaki sposób można się ich pozbyć?

Jak wyglądają szerszenie i czy są pożyteczne?
Jak wyglądają szerszenie i czy są pożyteczne?Stanislaw PUSZCZYNSKI/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jak wygląda szerszeń?

Szerszeń swoim wyglądem przypomina osę. Nic dziwnego – owad ten należy do rodziny osowatych. Różni się od osy tym, że jest zdecydowanie większy (długość szerszenia może wynosić nawet 3,5 cm), a jego ciało jest bardziej masywne. Również ich kolor jest nieco inny – osy są z reguły żółto-czarne, z kolei szerszeń może poszczycić się czarno-rudym tułowiem oraz żółto-czarnym odwłokiem. 

Szerszenie mogą poszczycić się dwiema parami błoniastych skrzydeł – przednie są większe od tylnych. Owady te mają także trzy pary odnóży krocznych. Na końcu odwłoku znajduje się żądło, które również jest większe, niż w przypadku os. Warto zaznaczyć, że żądło posiadają jedynie samice.

Szerszenie swoimi rozmiarami znacząco przewyższają osy.
Szerszenie swoimi rozmiarami znacząco przewyższają osy.123RF/PICSEL

Czy szerszenie są pożyteczne?

Wśród wielu osób panuje opinia, że szerszenie to niebezpieczne owady i należy je tępić za wszelką cenę. Okazuje się jednak, że stworzenia te mogą wykazywać pożyteczne zachowania, a tym samym pełnić ważną rolę w ekosystemie. O co konkretnie chodzi?

Szerszenie mogą żywić się innymi owadami, które są uznawane za szkodzące człowiekowi. Mowa tu między innymi o muchówkach, które swoją działalnością mogą szkodzić roślinom – ich larwy żerują między innymi na łodygach i tkankach liści. Bardzo często muchówki przyczyniają się również do przenoszenia patogenów chorobotwórczych z jednych roślin na inne.

Warto pamiętać o tym, że ten gatunek osowatych poluje również na owady pożyteczne, takie jak pszczoły. A zatem rozstrzygnięcie kwestii tego, czy szerszenie są pożyteczne może nie być takie proste.

Czy szerszenie są agresywne i atakują ludzi?

Co ciekawe, szerszenie są mniej agresywne od os, które łatwiej sprowokować. Zazwyczaj owady te bronią swoich gniazd oraz atakują wówczas, gdy są odganiane gwałtownymi ruchami. Ukąszenie szerszenia bywa bardziej bolesne niż w przypadku osy, ponieważ gatunek ten ma większe żądło i wstrzykuje więcej jadu (około 0,2 mg). Osoby uczulone na jad szerszenia powinny zachować szczególną ostrożność w kontakcie z tymi owadami. Użądlenie może wywołać u nich zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. 

W jaki sposób pozbyć się szerszeni? Jeżeli w okolicy domu odkryto gniazdo tych owadów, wówczas warto powierzyć sprawę specjalistom – profesjonalna firma zajmująca się dezynsekcją z pewnością szybko upora się z problemem. Często wykorzystuje się również środki takie jak gaśnica na szerszenie czy spray, jednak wówczas można narazić się na ich atak. Podejmując jakiekolwiek działania przy szerszeniach warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w kombinezon ochronny.

Przeczytaj też:

Weganie są dyskryminowani. Najgorzej mają mężczyźnimateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas