Kawał historii odnaleziony na polu rolnika

Mateusz Zajega

W angielskim mieście Gloucester położonym mniej więcej 180 kilometrów na zachód od Londynu dokonano niezwykłego odkrycia. Na polu należącym do rolnika odnaleziona kawał historii w postaci licznych wyjątkowo dobrze zachowanych skamieniałości zwierząt pochodzących sprzed około 183 milionów lat.

article cover
Twitter

Na polu, na którym na co dzień pasło się stado bydła, odnaleziono liczne szczątki zwierząt żyjących około 183 miliony lat temu w tropikalnym morzu znajdującym się wówczas w tym miejscu. Pomimo upływu tylu lat skamieniałości są w wyjątkowo dobrym stanie.

Kawał historii odkryty w Anglii

Wśród odkryć znajdują się między innymi pozostałości po różnych gatunkach ryb, gadów morskich, kałamarnic czy owadów. Niektóre osobniki mają nawet doskonale zachowane szczegóły łusek czy gałek ocznych, co tylko potwierdza niezwykłość tego znaleziska.

Jako pierwsi szczątki odnaleźli zapaleni poszukiwacze skamieniałości - Sally i Neville Hollingworth. Zasłynęli oni już w Wielkiej Brytanii, dzięki odnalezieniu pozostałości po mamucie, które również znajdowały się w hrabstwie Gloucestershire.

- Skamieliny pochodzą z wczesnej jury, a konkretnie z okresu zwanego toark. Warstwy gliny odsłonięte w tym miejscu w pobliżu Stroud dały znaczną liczbę dobrze zachowanych skamieniałości morskich kręgowców - wyjaśnia małżeństwo.

- Miejsce jest dość niezwykłe, z licznymi pięknie zachowanymi skamieniałościami starożytnych zwierząt, które kiedyś żyły w morzu jurajskim, które w okresie jurajskim pokrywało tę część Wielkiej Brytanii - stwierdził paleontolog Dean Lomax.

- Lokalizacje śródlądowe z takimi skamieniałościami są rzadkie w Wielkiej Brytanii. Zebrane przez nas skamieniałości z pewnością będą stanowić podstawę projektów badawczych na nadchodzące lata - dodał.

- To jest prawdziwa przyjemność być gospodarzem wykopalisk i jestem podekscytowany, widząc wyniki tego, co zostało znalezione - powiedział Adam Knight, właściciel ziemi, na której dokonano odkrycia. 

Przemysław Białkowski podcast: TygrysyStowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas