​Kanary: Możliwy wybuch wulkanu, ogłoszono stan alarmowy

Zdaniem sejsmologów erupcja wulkanu na wyspie La Palma jest możliwa. W ciągu tygodnia odnotowano blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych - poinformowało lokalne radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego.

Wulkan Teneguia na kanaryjskiej wyspie La Palma.
Wulkan Teneguia na kanaryjskiej wyspie La Palma. DESIREE MARTINAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Na wyspie ogłoszono żółty, czyli drugi w czterostopniowej skali, alarm. Władze La Palmy wezwały ludność do zachowania spokoju. Do erupcji może dojść w wulkanie Teneguia, w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

Wstrząsy są coraz silniejsze oraz coraz częstsze. W czwartek jeden ze wstrząsów o magnitudzie 3,9 był odczuwalny przez mieszkańców wyspy. Zarejestrowano także kilka innych wstrząsów, o magnitudzie powyżej 3. Naukowcy uważają, że to wstrząsy o niewielkiej sile, jednak erupcje mogą stać się bardziej intensywne.

Jak na razie dochodzi do tzw. rojów sejsmicznych, czyli małych, ale licznych wstrząsów, które odnotowuje się zaledwie kilka kilometrów od wulkanu. Ciśnienie magmy spowodowało, że część wyspy podniosła się już o 10 cm. Sejsmolodzy podkreślają, że epicentra wstrząsów są coraz bliżej powierzchni.

Do wybuchu wulkanu może dojść w ciągu najbliższych kilku "dni lub tygodni". Obecnie wstrząsy są odnotowywane na głębokości około 3 km.

Lokalne władze poprosiły Krajowe Centrum Monitorowania i Koordynacji Sytuacji Kryzysowych o uruchomienie unijnego programu Copernicus. Program oferuje bezpłatne usługi operacyjne, które pozwalają na obserwowanie ziemi z kosmosu.

Ostatni raz wulkan Teneguia wybuchł w 1971 r. Wówczas wyrzucał lawę przez ponad 3 tygodnie. Wulkan jest coraz bardziej aktywny od 2017 r.

Jak przeciwdziałać suszy?INTERIA.PL
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas