Jak paczka chipsów może zaszkodzić środowisku? Zaskakujące odkrycie

Porzucona przez turystę pełna paczka chrupek Cheetos zagraża wyjątkowemu ekosystemowi jaskiń parku narodowego Carlsbad Caverns w Nowym Meksyku. Amerykańska Służba Parków Narodowych ostrzega, że pozostawiane przez odwiedzających odpadki mogą mieć ogromny wpływ na rośliny i zwierzęta zamieszkujące groty.

Chrupki są produkowane z przetworzonej kukurydzy która, zmiękczona przez wilgotność jaskini, stworzyła idealne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów i grzybów
Chrupki są produkowane z przetworzonej kukurydzy która, zmiękczona przez wilgotność jaskini, stworzyła idealne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów i grzybówCanva Promateriały prasowe

Paczka chrupek została pozostawiona przez jednego gości w Big Room, największej dostępnej dla turystów komnacie w parku Carlsbad Caverns. "Z ludzkiej perspektywy, rozsypane przekąski mogą wydawać się błahostką, ale dla życia w jaskini może to być początek kolosalnych zmian" – poinformowała Służba Parków Narodowych w swoim komunikacie.

Chrupki są produkowane z przetworzonej kukurydzy która, zmiękczona przez wilgotność jaskini, stworzyła idealne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów i grzybów. "Świerszcze jaskiniowe, roztocza, pająki i muchy szybko organizują się w tymczasową sieć pokarmową, rozprzestrzeniając składniki odżywcze w otaczającej jaskini i formacjach" piszą władze parku w poście na Facebooku.

Zagrożenie dla 17 gatunków nietoperzy

Carlsbad Caverns jest domem dla 17 gatunków nietoperzy, których kolonie liczą między 400 000 a 800 000 osobników. Kolonie te są przyrodniczo bardzo istotne, bo dotychczas uniknęły syndromu białego nosa, choroby dziesiątkującej populacje nietoperzy w USA. Wprowadzenie obcych mikroorganizmów i pleśni może stanowić dla nich poważne zagrożenie.

Park poinformował, że strażnicy spędzili 20 minut na usuwaniu pleśni i obcych zanieczyszczeń z powierzchni wewnątrz jaskini. Podkreślają, że tymczasowy ekosystem, który wytworzył się wokół nietypowego zanieczyszczenia składał się częściowo ze stworzeń naturalnie zamieszkujących groty, ale zanieczyszczenie doprowadziło do pojawienia się także mikroorganizmów i pleśni, które wcześniej w tym miejscu nie występowały.

Jaskiniowe ekosystemy są wyjątkowo delikatne, bo zależą od ograniczonych źródeł pożywienia i są bardzo podatne na zakłócenia spowodowane działalnością człowieka. Służba Parków Narodowych przypomina, że gości powinna obowiązywać zasada “nie zostawiaj po sobie śladu”, zgodnie z którą goście nie powinni zostawiać po sobie żadnych pozostałości. "Wbrew powszechnemu przekonaniu, jaskinia NIE jest wielkim koszem na śmieci" – zaznaczono. Tymczasem strażnicy parku regularnie zbierają śmieci pozostawione przez turystów. "Czasami jest to opakowanie po gumie do żucia lub chusteczka, innym razem niestety są to ludzkie odchody lub tytoń do żucia" – informują pracownicy parku.

Park zwrócił uwagę, że każdy krok odwiedzającego pozostawia drobny ślad włókien. "Inne wpływy są całkowicie możliwe do uniknięcia. Jak pełna paczka przekąsek upuszczona poza szlakiem. Dla właściciela paczki wpływ jest prawdopodobnie nieistotny. Ale dla ekosystemu jaskini miał ogromne znaczenie" – podkreślono. "Wielcy czy mali, wszyscy pozostawiamy wpływ, gdziekolwiek się udajemy. Pozwólmy wszystkim zostawić świat lepszym miejscem, niż go zastaliśmy" piszą pracownicy parku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas