Iran: brak wody zaognił protesty. Mieszkańcy wyszli na ulice

Ponad tysiąc Irańczyków przemaszerowało w niedzielę do biura gubernatora ostanu Czahar Mahal wa Bachtijari. Mieszkańcy Iranu protestują przeciwko brakom wody i oczekują rozwiązania problemu.

Niedzielny marsz odbył się zaledwie dwa dni po tym jak tysiące protestujących zebrało się w centrum miasta Isfahan. Mieszkańcy wyrazili swój gniew z powodu wysychania i zmiany biegu głównej rzeki. Wcześniej z powodu suszy protestowali także rolnicy.

Protesty w niedzielę przeniosły się do Szahr-e Kord, które jest położone na południowy zachód od Isfahanu. Szahr-e Kord to stolica ostanu Czahar Mahal wa Bachtijari. Protestujący krzyczeli, że "Czahar Mahal nie wolno pozbawiać wody", nie zgadzając się na planowane zmiany biegu rzeki.

Reklama

Iran zmaga się z nagminnymi suszami od ostatniej dekady. Kraj doświadczył w ostatnich latach także regularnych powodzi. Są one jeszcze bardziej dotkliwe gdy po okresie suszy nawalne deszcze spadają na wysuszoną ziemię. Susze są coraz gorsze ze względu na zmiany klimatu.

Protesty w Iranie to pokłosie wysychających studni, akweduktów i rzek, wliczając w to Zayandeh, która płynie od gór Zagros w ostanie Czahar Mahal wa Bachtijari do południowej części miasta Isfahan. Rzeka Zayandeh wysycha sezonowo od 2000 r. Za przyczynę takiego stanu rzeczy uważana jest susza, ale rolnicy obarczają winą również władze, które zmieniają brzeg rzeki tak, aby docierała także do sąsiedniego ostanu Jazd.

W listopadzie prezydent Iranu Ebrahim Ra’isi obiecał rozwiązać problem z dostępem do wody i zapowiedział, że zostanie utworzony specjalny komitet, aby zrewitalizować rzekę Zayandeh. Z kolei wiceprezydent Mohammad Mokhber oświadczył, że nakazał ministrom rolnictwa i energii "powzięcie natychmiastowych kroków do rozwiązania problemu". Minister energii Ali-Akbar Mehrabian przeprosił rolników za brak możliwości dostarczenia wody do ich upraw. - Mamy nadzieję nadrobić te braki w nadchodzących miesiącach - zadeklarował.

Iran ma jedne z najbardziej ograniczonych zasobów wody na świecie. Według październikowego raportu Irańskiej Agencji Kosmicznej zasoby wody w kraju w rzekach i zbiornikach z powodu suszy zmalały o połowę w porównaniu z ubiegłym rokiem. 

Źródła: AFP, The Times of Israel


AFP
Dowiedz się więcej na temat: susza | zmiany klimatu | Iran

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy