Hałaśliwy dron chroni nietoperze przed turbinami wiatrowymi

Hałaśliwy, migający światłami dron może powstrzymać nietoperze przed zderzaniem się z turbinami wiatrowymi. Każdego roku w takich kolizjach giną miliony latających ssaków. Wynalazek zaprezentowali naukowcy z Izraela.

Izraelscy naukowcy wpadli na to, jak ochronić nietoperze przed turbinami wiatrowymi. W tym celu wykorzystali drony wyposażone w głośniki
Izraelscy naukowcy wpadli na to, jak ochronić nietoperze przed turbinami wiatrowymi. W tym celu wykorzystali drony wyposażone w głośniki123RF/PICSEL

"Wiemy, że turbiny wiatrowe zabijają zwierzęta, ale dotąd skupialiśmy się na ptakach" - mówi Yuval Werber z Uniwersytetu w Hajfie w Izraelu. "Zrozumienie, że nietoperze również są ich ofiarami, zajęło nam o wiele dłużej". Tysiące turbin wiatrowych na całym świecie znajduje się w "naprawdę złych miejscach", gdzie ranią lub zabijają nietoperze, mówi Werber. Stanowi to problem, ponieważ nietoperze odgrywają kluczową rolę w kontrolowaniu lokalnych populacji owadów i roślin zapylających.

Ochronić nietoperze przed turbinami 

Werber i jego współpracownicy postanowili opracować techniki odstraszające nietoperze, w tym drona z migającymi światłami i głośnikami, które emitują głośne ćwierkanie o wysokiej częstotliwości, wykraczające poza górną granicę zakresu ludzkiego słuchu. Podczas testów nietoperze wydawały się unikać drona

W przeciwieństwie do podobnych urządzeń odstraszających montowanych na nieruchomych słupach lub samych turbinach wiatrowych, ruchy drona są nieprzewidywalne. "Chcieliśmy, aby był jak najbardziej dynamiczny, aby zwierzęta się do niego nie przyzwyczaiły" - mówi Werber.

Aby przetestować drona, naukowcy latali nim na wysokościach podobnych do tych na których znajdują się turbiny wiatrowe. Za pomocą radaru monitorowali także liczbę nietoperzy w powietrzu. W ciągu trzech tygodni zauważyli około 40-procentowy spadek aktywności nietoperzy poniżej pułapu, na którym operował dron. Powyżej tej wysokości aktywność nietoperzy wzrosła o 50 proc., co sugeruje, że nietoperze latały wyżej, aby uniknąć irytującego intruza.

Sposób na nietoperze przy farmach wiatrowych

System może nadawać się do odstraszania nietoperzy od mniejszych farm wiatrowych, które mają kilkadziesiąt turbin. Może jednak przydać się także na wielkich, liczących setki wiatraków farmach, kierując ruch nietoperzy w bezpiecznym kierunku. Badacze liczą, że usprawnienie technologii autonomicznego lotu dronów sprawi, że urządzenia jeszcze skuteczniej będą chroniły nietoperze przed groźnymi kolizjami. 

Wata cukrowa w lesiePolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas