Górska przyroda budzi się do życia. To szczególny czas dla ochrony zwierząt
Początek maja przynosi w górach kolejne zmiany. Choć śniegu jest jeszcze całkiem sporo, to sezon narciarski można już uznać za zakończony. Przyroda budzi się do życia po okresie zimowym, zwierzęta zaczynają swój okres lęgowy.
Pierwsza połowa wiosny jest w górach magiczna. Przyjeżdżając w Tatry z regionów, gdzie na drzewach pojawiają się pierwsze liście i kwiaty, trafiamy ponownie w zimowy krajobraz, gdzie niespodziewanie rano może nas powitać śnieg. Ale zimowy krajobraz powoli ustępuje kolorom roślin, wśród których zaczynają wędrować budzące się zwierzęta.
Pierwszy tydzień maja do ostatni okres, kiedy narciarze mogli skorzystać ze stoków na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Od poniedziałku 8 maja obszar chroniony jest zamknięty dla uprawiania wszelkich form narciarstwa (w tym turystyki narciarskiej, narciarstwa ekstremalnego i zjazdowego), jak informuje TPN. Wyjątkiem jest szlak na Rysy, który będzie dostępny dla narciarzy wysokogórskich do 21 maja.
Rozpoczyna się okres lęgowy zwierząt
Park narodowy to obszar, gdzie pierwszeństwo ma przyroda. W związku z tym, mimo pokrywy śnieżnej kończy się sezon narciarski. To ze względu na okres lęgów, do których przystępuje wiele zwierząt.
Tatrzański Park Narodowy udostępnił nagranie pokazujące jeden z pierwszych śladów wiosennej aktywności zwierząt - wykopywaniu się świstaków z nor przykrytych jeszcze warstwą śniegu. Oprócz tego w piętrze hal i kosodrzewiny tam, gdzie śniegu już nie ma, do lęgów przystępują siwerniaki, czeczotki, podróżniczki i cietrzewie. Wszystkie te gatunki wymagają szczególnej ochrony.
Trzeba pamiętać, że zwierzęta budzące się po zimie, zwłaszcza przedłużającej się, są osłabione. Przed porodem samice muszą jeszcze wyszukać bezpieczne miejsce, gdzie nikt nie będzie im zakłócał spokoju. Wyklucza to możliwość uprawiania narciarstwa i wymaga zrozumienia przez odwiedzających to miejsce turystów.
Oprócz mniejszych zwierząt swoje gawry opuszczają również niedźwiedzie. To majestatyczne zwierzęta, których spotkania powinniśmy unikać na szlaku. Na szczęście niedźwiedzie nie polują na ludzi i wolą zejść nam z drogi. Ale niektórzy turyści powinni przed wizytą w górach zapamiętać, że te zwierzęta, ani tym bardziej ich młode, to nie są misie. Nie wolno do nich podchodzić, kusić jedzeniem, ani nawet zostawiać żywności czy śmieci, które mogłyby je zwabić.