Glosowanie naukowców w sprawie Antropocenu. Kluczowe znaczenie Polski

Magdalena Mateja-Furmanik

Naukowcy wytypowali dziewięć miejsc świadczących o początku nowej epoki geologicznej - Antropocenu. Jeden z nich jest w Polsce. Antropocen miałby następować po trwającym 12 tys. lat holocenie.

Torfowiska pod Śnieżką są kandydatem na marker nowej epoki geologicznej - Antropocenu
Torfowiska pod Śnieżką są kandydatem na marker nowej epoki geologicznej - Antropocenumateriały prasowe

Decydujące głosowanie

Jeśli prawie dwa tuziny głosujących członków Grupy Roboczej ds. Antropocenu (AWG), komitetu naukowców utworzonego przez Międzynarodową Komisję Stratygrafii (ICS), będzie zgodne co do miejsca jednoznacznie świadczącego o nowej epoce geologicznej, decyzja ta może oznaczać koniec liczącej około 12 tys. lat epoki holocenu. I oficjalnie oznaczałaby, że ludzie mieli kolosalny wpływ na Ziemię.

Nawet jeśli AWG zgodzi się na ostatecznego kandydata, kilka innych komitetów geologów musi głosować nad wyborem, zanim zostanie on oficjalnie ogłoszony. A nie wszyscy naukowcy zgadzają się, że tak powinno być.

Dlaczego niektórzy geolodzy głosują za Antropocenem?

Pojęcie "antropocen" zostało zaproponowane przez naukowców w 2000 roku. Chociaż do tej pory naukowcy nie byli co do niego jednomyślni, badacze z wielu dziedzin używają go nieformalnie w odniesieniu do obecnego geologicznego przedziału czasowego, w którym działalność człowieka napędza warunki i procesy na Ziemi.

Formalizacja Antropocenu połączyłaby wysiłki w badaniu wpływu ludzi na systemy ziemskie, w dziedzinach takich jak klimatologia i geologia. Oficjalne przejście do nowej epoki mogłoby również skłonić polityków do uwzględnienia wpływu człowieka na środowisko podczas podejmowania decyzji.

To etykieta i świetny sposób na podsumowanie wielu koncepcji jednym słowem. Wspomnienie okresu jurajskiego, na przykład, pomaga naukowcom wyobrazić sobie rośliny i zwierzęta, które żyły w tym czasie. Antropocen stanowi parasol dla wszystkich tych różnych zmian, które ludzie wprowadzili na planecie
Colin Waters, przewodniczący AWG, geolog na Uniwersytecie w Leicester w Wielkiej Brytanii

Oznacza to, że istnienie ludzi dla antropocenu jest tak sztandarowe jak istnienie dinozaurów dla jury.

Jak naukowcy wybierają miejsca, które definiują epokę geologiczną?

Aby zdefiniować epokę geologiczną trzeba wskazać na konkretną zmianę w geologii Ziemi na osi czasu. Następnie panel naukowców określa który zestaw warstw skalnych najlepiej ilustruje tę zmianę i zaznacza jej dolną granicę.

Naukowcy wybierają jedno konkretne miejsce, które dobitnie świadczy o nowej epoce geologicznej. Dla upamiętnienia badacze oznaczają je złotym kolcem

Dziewięć miejsc markujących Antropocen

Obecnie rozważa się dziewięć miejsc, świadczących o zmianach w geologii ziemi, które byłyby efektem działalności człowieka. Naukowcy będą musieli wybrać jeden.

  1. Japonia, Wyspa Kyushu, Zatoka BeppuO działalności człowieka świadczy specyficzny osad na dnie morza, gdzie pozbawiona tlenu woda wyklucza możliwy wpływ ze strony zwierząt.
  2. Kanada, Ontario, Jezioro CrawfordW jeziorze błotnym naukowcy zlokalizowali cząsteczki zgromadzone na samym dnie, gdzie warstwy wody nie mieszają się.
  3. Australia, Rafa Flindersa, Morze KoraloweO zmianie świadczy budowa korali. Rosnące egzoszkielety koralowców zatrzymują chemikalia i cząsteczki.
  4. Morze Bałtyckie, Basen GotlandzkiTak jak w przypadku Japonii, markerem nowej epoki jest osad z dna morza. Pozbawiona tlenu woda ogranicza w tym miejscu zakłócenia ze strony zwierząt.
  5. Antarktyda, Rdzeń lodowy PalmeraNaukowcy badają specyficzną budowę lodu. Roczne warstwy opadów śniegu wychwyciły cząsteczki i chemikalia z powietrza.
  6. USA, Kalifornia, Jezioro Searsville W jeziorze błotnym naukowcy odkryli nietypowe warstwy mułu, które gromadziły się tam na skutek burz. 
  7. Chiny, prowinzja Jilin, Jezioro SihailongwanPonownie markerem są cząsteczki z dna jeziora błotnego odcięte od wpływu zwierząt.
  8. Polska, Sudety, torfowisko pod ŚnieżkąTorf w tym wysoko położonym miejscu przechwycił chemikalia i zanieczyszczenia z powietrza. 
  9. Zatoka Meksykańska, Flower Garden BanksRosnące egzoszkielety koralowców w tym miejscu wychwytują chemikalia i zanieczyszczenia.
Polska energetyka - co po węglu?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas